Katılma hesaplarının mahiyeti ve hukuki yapısı
The particition bank of the legal nature and the legal structure
  1. Tez No: 531608
  2. Yazar: EMRE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Banka, nakit ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, tasarruf sahiplerinden fon toplayan ve toplanan bu fonları gerçek ve tüzel kişilere kısa ve uzun vadeli kredi olarak kullandıran, kar hedefiyle çalışmalarını sürdüren finansal aracı niteliğindeki kurumlardır. Katılım bankacılığı ülkemizde 1985 yılında ilk olarak Özel Finans Kuruluşları adıyla faaliyete başlamıştır. 2005 yılında yapılan düzenlemeyle“Katılım Bankası”unvanını almıştır. Dünya'da ve ülkemizde gelişmekte olan katılım bankaları, faiz hassasiyeti olan insanların tasarruflarını ekonomiye kazandırılması amacıyla klasik banka hesaplarından farklı olarak çeşitli hukuki niteliklere sahip, saklama ve değerlendirme konusunda alternatif , cari hesaplar ve katılma hesapları ile faaliyet yürüten kurumlardır. Katılım bankalarını, konvansiyonel bankalardan ayıran en önemli özellik katılma hesapları yoluyla fon toplama ve toplanan bu fonların ekonomiye kazandırılma yöntemleridir. Ticarete konu teşkil eden bankacılık faaliyetleri sonucu mudilerine belli bir getiri oranı taahhüt etmeden, kâr ya da zarar esas alınarak mudilerin katılma hesaplarına yansıtılması katılım bankalarıyla konvansiyonel bankaları birbirinden ayıran bir başka özelliktir. Bu çalışmada, katılma hesabının işleyişi, özellikleri ve hukuki niteliği ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde genel olarak banka kavramı, ikinci bölümünde katılım bankacılığı uygulamaları ve katılma hesabı irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde katılma hesabının işleyişi, dördüncü bölümünde ise katılma hesaplarının hukuki niteliği analiz edilmiş, ayrıca katılma hesabı sözleşmesinin hukuki mahiyeti itibariyle mevduat sözleşmesi, yatırım fonu sözleşmesi, vedia sözleşmesi, karz sözleşmesi ve ariyet sözleşmesi ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bu yapılırken ilk üç bölümdeki kuramsal bilgilerden ve konuya ilişkin yargı kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The bank, consideration the cash needs, to collective the funds from the ownership holders and collect this funds to useing short and long date credits for real and legal entitys, to maintain the benefits of the goals is the financial characteristics instutions. The participation bank goes into action since 1985 with the his name“Special Finance İnstitutions”. At the year 2005 the regulation committed the title“The Particicipation Bank”. On the earth and at our country the participation banks are developing , people having interest sensibilitys of ownerships to save the economic purpose differently from the classic bank, diversly characteristic legality, to cover-up and assessment about alternatives, this institution comes into action with the current and participation accounts. The most important characteristic thing to selective the participation bank from the conventonal bank are the funds additions and this funds collections are the method to save the economic. Furthermore, in traderships to form the issue banking transactions results brings the depositor not to promisson, base on the incomes or the average the sharing acounts from the depositor reflections seperate the parcitipation bank from the conventional bank. This thesis discuss specially the legalty process of the participation account. This thesis are seperates in four parts, at the first part the term bank is generally explaining, at the second part the execution of the participation bank is explaining and participation account is scrutinised. The third part of the thesis are processing the participation account, the fourth part are analyse the characteristics legalty of the participation account, also the qualty of the participation account as the deposists aggreement,mutual fund aggreement, contract of mandate, mutuum aggreement and the loan aggreement are comparing. Byanalysing this we imposed on this first third part institutions information and concerning to this subjectthis thesis benedits the rules.