Yerli turistlerin yabancılaşma düzeyine göre otantiklik arayışı
Authenticity-seeking according to the level of alienation of local tourists
- Tez No: 531679
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada yerli turistlerin yabancılaşma düzeyi ve otantiklik arayışı ölçülerek iki değişken arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yerli turistler ile sınırlandırılan araştırmada, sosyal psikolojik bir çözümleme ile turistlerin hem yabancılaşma düzeyi hem de otantiklik arayışı ölçümlenmeye ve farklı yabancılaşma düzeyine sahip yerli turistin otantiklik arayışı da farklı mı? Sorusuna cevap bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca, alt araştırma soruları ile yerli turistin yabancılaşma düzeyi ve otantiklik arayışının demografik değişkenlere ya da seyahat amaçlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, kültür, inanç, gezi-eğlence-dinlenme, sağlık ve akraba-memleket ziyareti olmak üzere beş farklı seyahat amacına yönelik olarak toplamda 479 denekten veri toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Hipotezlerin test edilmesinde, korelasyon, basit doğrusal regresyon, bağımsız örneklem (t) ve tek yönlü varyans (F) analizi testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın temel sorusuna ilişkin analiz sonucuna göre yerli turistlerin yabancılaşma düzeyi ile otantiklik arayışı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan, yerli turistlerin yabancılaşma düzeyi ve otantiklik arayışı seyahat amacı farklılığından etkilenmemiştir. Dolayısıyla araştırmanın iki önemli sonucuna göre yerli turistlerin yabancılaşma düzeyi farklılığının otantiklik arayışı üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisi söz konusu iken farklı seyahat amacına sahip olmalarının ne yabancılaşma düzeyi ne de otantiklik arayışı üzerinde herhangi bir anlamlı etkisi söz konusu olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the two variables by measuring the level of alienation and authenticity-seeking of the local tourists. In the research restricted to local tourists, it has been tried to find an answer to the question whether the authenticity-seeking and level of alienation of tourists by social psychological analysis and the authenticity-seeking of local tourists with different alienation levels are different. In addition, it is aimed to determine whether the level of alienation of local tourists and the authenticity-seeking differ according to demographic variables or travel purposes. In this context, data were gathered from a total of 479 subjects intended for five different travel purposes types, namely culture, faith, sightseeing-entertainment-recreation, health and relatives-country visit. The obtained data were transferred to the computer environment and analyzed using SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. In testing hypotheses, correlation, simple linear regression, independent sample (t) and one way anova (F) analysis tests were used. According to the analysis of the survey's main question, there was a positive relationship between the level of alienation of local tourists and the authenticity-seeking. On the other hand, it turned out that the level of alienation of local tourists and the authenticity-seeking are not affected by the difference in travel purpose. Thus, according to the two important results of the study, the difference in the level of alienation of the local tourists had a significant positive effect on the authenticity-seeking, while having different travel purposes did not have any significant effect on the level of alienation or the authenticity-seeking.