Mekân tasarımında biyomimetik yaklaşımın irdelenmesi
The study of biomimetic approach in place design
  1. Tez No: 531680
  2. Yazar: EMRE PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğadan esinlenerek üretim yapmanın insanlık tarihi kadar eski olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnsanlık asırlar boyunca barınaklarını geliştirirken, alet ve makinaları üretirken doğada var olan canlı-cansız varlıkların biçimlerinden ve davranış özelliklerinden esinlenmiştir. Geçmişten günümüze kadar doğa birçok disiplinde bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak tasarım alanı doğa ile doğrudan ilişkilendirilebilen ve bu ilişkiyi en etkin şekilde kullanan alan olarak değerlendirilebilir. Doğada bulunan saf ve kusursuz geometri, kesintiye uğramadan sorunsuz bir şekilde devam eden işleyiş, ilk bakışta fark edilemeyen fakat hayati öneme sahip detaylar birçok tasarımcıya yol göstermiş ve tasarımın kimi zaman biçimini kimi zaman çalışma prensibini, kimi zaman da ana düşüncesini oluşturmuştur. Mimari tasarım alanında da malzeme, doku, strüktür, biçim, işleyiş anlamında doğa her zaman bir yol gösterici olmuştur. Termit yuvalarından esinlenilen havalandırma sistemleri, bitkilerden esinlenilerek oluşturulan kir tutmayan kaplamalar ve boyalar, kemik dokusunu taklit eden taşıyıcı sistem çözümleri, doğal dokulardan oluşturulan örüntüler gibi örnekler doğadan esinlenmede yenilikçi anlayışlar olarak gösterilebilir. Doğadan esinlenmenin ve doğayı taklit etmenin sistematiği olarak değerlendirebileceğimiz biyomimetik tasarım yaklaşımı bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Biyomimetik ve mimari tasarım ilişkisinin biyomimetik düzeyler üzerinden irdelendiği bu çalışma toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma için problem tanımlanmış ve çalışmanın ana hatları belirlenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde tasarım alanında biyomimetik yaklaşım ile ilgili araştırmalar ve kuramsal açıklamalar yer almaktadır. Ayrıca bu bölümde malzeme kavramı ve geçmişten günümüze malzemenin gelişimine de değinilmiştir. Dördüncü bölümde biyomimetik yaklaşım ile tasarlanmış mimari ve iç mimari eserler incelenerek biyomimetik düzeylerine göre analizleri yapılmıştır. İleriki akademik çalışmalarda biyomimetik tasarım yaklaşımına dair araştırmalara devam edilmek üzere tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's possible to say that production through natural inspiration is almost as old as human history. Over the centuries, people have been inspired by the forms and attitudes of living organisms and non-living objects to build up their shelters, tools and machines. Since prehistoric times, nature has been a source of application for several disciplines. In general, design is assessed as a study area that can be linked to the nature directly and that uses this relation the most efficiently. Pure and smooth geometry and constant functioning of the nature and some other significant operations that cannot be noticed at first have aroused the inspiration of several designers and these features have created the forms, working principles and main aspects in design from time to time. In architectural design, nature has always been a source of inspiration to the development of materials, patterns, structures, forms and functions. Several innovative approaches can be uttered to examplify these developments such as air-conditioning systems inspired by termitariums, dirt-proof containers and paints inspired by different plants, conveyor systems imitating bone structure and patterns created from natural structures. The aim of the study is to look into the biomimetic design approach that could be evaluated as the systematics including natural inspiration and imitation. The study includes five separate chapters all of which focus on the biomimetic examination of the design relation between biomimetic and architectural designs. The first chapter defines the problem and identifies the main objectives of the study. The second and third chapters include other studies and theoretical explanations regarding biomimetic approach in design. These chapters also mention about the history and development of materials. The fourth chapter includes the examinations and biomimetic analysis of architectural and interior architectural sample designs developed by biomimetic approach. In order to continue the researches on biomimetic design approach in future academic studies, the thesis work was ended.