Orenburg'da çıkan Vakit Gazetesine göre XX. yüzyılın başında Türkistan'da içtimai ve fikri hayat
According to the Vakit Newspaper in Orenburg XX. the centuryintegrity and intellectual life in Türkistan
  1. Tez No: 531685
  2. Yazar: AYSUN YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANLIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
XX. yüzyılın başları, Türkistan'ın içtimai ve fikri hayatı açısından dikkat çekici bir dönemdi. Kısa süre önce Rus İmparatorluğu tarafından bölge ele geçirilmiş, toplum hayatını ilgilendiren birçok alanda değişimler yaşanmaya başlamıştı. Bu tezde, Türkistan'da yaşanan değişimler, araştırmacılar tarafından daha önce tamamıyla kullanılmamış bir kaynak olan Vakit (1906-1918) gazetesi aracılığıyla açıklanmaya çalışıldı. Vakit'in 1907-1910 arasındaki nüshaları incelendi ve Türkistan'la ilgili yazılar Latin harflerine aktarıldı. Elde edilen yazıların yoğunluğu dikkate alınarak konu başlıkları oluşturuldu. Dergi yazarlarının toplumun karakterine ve yaşamına ışık tutacak yazılarından ve Türkistan'la ilgili günlük haberlerden yola çıkarak hazırlanan bu tezde, Türkistan halkının söz konusu yıllardaki hayatı, eğitimi, alışkanlıkları, sorunları ortaya konulmaya çalışıldı. Türkistan halkı bölgelerindeki etnik çeşitliliğin getirdiği karmaşayla, bölgeyi Ruslaştırmak amacıyla göçmenler yerleştiren Rus İmparatorluğu ile sorunlar yaşarken; bir yandan da çağın gerisinde kalmış hayat tarzı, eğitim ve kültür meseleleri ile uğraşmak zorunda olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The early 20th century was a remarkable period with respect to Turkistan'ssocial and intellectual life. The region had been recently capturedby the Russian Empire, and changes were occurring in many areas of the public life. In the present thesis, the changes in Turkistan are explained through Vakit newspaper (1906-1918), which has not been used so far. The issues of Vakit between 1907 and 1910 were examined, and the texts about Turkistan were transferred into Latin letters. Section headings were decided by considering the density of the texts obtained. The thesis, which was compiled based on the Vakit writers' articles that shed light on the society's character and life, as well as daily news about Turkestan, attempts to reveal the life, education, habits and problems of the people of Turkestan in those years. The thesis reaches the conclusion that Turkistan during that period was not only having problems with the turmoil caused by the ethnic diversity of its people in different regions, andthe Russian Empire, which tried to control the country's territory and settled immigrants in order to Russianize the country but also struggling with the country's lifestyle, education and culture issues that were behind the times.