Bir vakıf üniversitesinde çalışan akademik ve idari personelin zaman yönetimine ilişkin tutumlarının incelenmesi: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi örneği
Study on the attitudes to the time management of academic and administrative personnel working in a foundation university: Sample of Fatih Sultan Mehmet Vakif University
  1. Tez No: 531698
  2. Yazar: MURAT OZAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir vakıf üniversitesinde çalışan akademik ve idari personelin zaman yönetimine ilişkin tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde çalışan idari ve akademik personelden 161 erkek ve 107'si kadın toplam 268 personel çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Türkmen (2005) tarafından geliştirilen“Zaman Yönetimi Ölçek Formu”kullanılmıştır. Çalışmada verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda Bağımsız Örneklemler t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılırken verilerin normal dağılım göstermediği durumlarda ise Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Sıra Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Anlamlılık değeri p 0,05 kabul edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda; katılımcıların cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, gelir durumu, haftanın hangi gününde daha verimli çalışıldığı ve hayata karşı memnuniyet durumu değişkenlerine göre zaman yönetimi ve alt boyutlarının karşılaştırılmasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of a foundation university's academic and administrative staff regarding time management in terms of some variables. From the administrative and academic staff of Fatih Sultan Mehmet Foundation University, 161 male and 107 female participated in the study voluntarily.“Time Management Questionnaire Form”developed by Türkmen (2005) was used as data collection tool. Independent sample t test, one way analysis of variance (ANOVA) and Pearson test were used when the data showed normal distribution in the study while Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman's Rho Correlation Coefficient were used in cases without normal distribution. The significance level was taken as 0.05 (p-value). As a result of the findings obtained from the study, no significant difference was found in the comparison of time management and sub-dimensions in terms of variables such as participants' gender, marital status, status of having a child, income status, being more productive on a day of the week and their satisfaction with life (p>0,05).