Örgüt kültürü, iş yeri yalnızlığı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Ankara Medipol Üniversitesi örneği
Examining the relationships between organizational culture, workplace loneliness and intention to leave: Ankara Medipol University case
- Tez No: 772865
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu araştırma bir vakıf üniversitesinde çalışan akademik, idari ve teknik personelin bulundukları kurumdaki örgüt kültürü, iş yeri yalnızlığı ve işten ayrılma niyetinin arasındaki ilişkilerin seviyesini araştırmaktır. Bu sonuçların demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı, birbirleriyle ilişkisini, aracı olmaları, birbirlerini etkileme oranları incelenmiştir. Çalışmada öncelikle örgüt kültürü, iş yeri yalnızlığı ve işten ayrılma niyeti konusunda geçen ilgili kavramların tanımları yapılmıştır. Devamında belirtilen kurumda görev yapan 393 çalışanın katılım sağladığı anket istatiksel olarak incelenmiştir. Araştırmanın evreni Ankara Medipol Üniversitesi personelidir. Belirlenen örneklem grubuna toplam 412 anket formu gönderilmiştir. Gönderilmiş olan bu anket formlarına 393 geri dönüş alınmıştır. Hazırlanmış olan anket formunu dört bölüm oluşturmaktadır. İlk kısımda demografik özelliklerin yer aldığı bölüm, ikinci kısımda örgüt kültürü ölçeği, üçüncü kısımda iş yeri yalnızlığı ölçeği ve son kısımda ise işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler kullanılarak toplanan cevaplar ise SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is to investigate the level of the effects of the organizational culture of the academic, administrative and technical personnel working in a foundation university on workplace loneliness and intention to resign. Whether these results differ according to demographic characteristics, their relationship with each other, their mediation, and the rate of influence on each other were examined. In the study, firstly, the definitions of the related concepts related to organizational culture, workplace loneliness and intention to resign are made. The survey, in which 393 employees working in the following institution participated, was analyzed statistically. The universe of the research is Ankara Medipol University personnel. A total of 412 questionnaire forms were sent to the determined sample group. 393 responses were received to these questionnaire that were sent. The prepared questionnaire consists of four sections. In the first section, the demographic features were used, in the second part the organizational culture scale, in the third section the workplace loneliness scale and in the last section the turnover intention scale was used. The answers collected by using the scales were analyzed with the help of the SPSS program.