Coffee is the new wine an ethnographic study of third wave coffee in Ankara
Yeni şarap olarak kahve : Ankara'daki üçüncü dalga kahvenin etnografik bir çalışması
- Tez No: 531707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ankara'da 6 aylık bir etnografik araştırmaya dayanan bu çalışma, üçüncü dalga kahve alanındaki kurumsal mantıkları incelemiştir. Kurumsal teori ve Bourdieu'nun alan teorisini kullanarak, bu çalışma pazaryeri aktörlerinin aksiyonlarını yönlendiren ve onlara anlam sağlayan sosyal olarak inşa edilmiş kurumsal mantıkları teşhis etmiştir. Çalışma Türkiye'de üçüncü dalga pazar oluşumundan bir kesit sunarken, aynı zamanda da pazaryeri mantıklarını ve yeni pazaryeri aktörlerinin ortaya çıkışıyla bu mantıkların birbirleriyle etkileşimi ve zamanla değişimi araştırılmıştır. Böylece, bu çalışma üçüncü dalga kahve pazarının başlangıç olarak sanatçılık, şirket karşıtlığı ve sosyal girişimcilik mantıkları üzerine kurulu iken girişimcilerin eforları sayesinde ticaret mantığının baskın hale geldiği bir alana dönüştüğünü iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on ethnographic research of six months in Ankara, this study investigates the institutional logics operating in the field of third wave coffee. Through employing institutional theory and the field theory of Bourdieu, the study identifies different socially constructed logics that have guided and provided meaning for the actions of marketplace actors. While the study provide a glimpse of third wave coffee market formation in Turkey, it also introduces marketplace logics as well as their interaction among them and how they change over time with the emergence of new marketplace actors. Therefore, this study claims that the field of third wave coffee which was initially guided by the logics of artisanry, anti-corporatism and social entrepreneurship, is now dominated by the logic of commerce with the efforts of entrepreneurs.