Farklı CAD/CAM materyallerin renk stabiliteleri ve yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability and surface properties of different CAD/CAM materials
- Tez No: 908658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişen CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) teknolojilerinin diş hekimliği alanında kullanımları arttıkça yeni nesil materyaller geliştirilmeye başlanmıştır. Bu geliştirilen materyallerin hedeflerinden birisi de tek seans hasta başı restorasyon üretimini sağlayabilmektir. Bu çalışmanın amacı CAD/CAM sistemlerinde kullanım için geliştirilmiş, kazımadan sonra fırınlama işlemi gerektirmeyen, 3 farklı rezin matriks seramik ve 1 tam kristalize lityum disilikat seramiğin farklı renklendirici solüsyonlarda bekletilmesiyle oluşan renk, yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği ve temas açısı değerlerinin değişiminin incelenmesidir. Vita Enamic (VITA Zahnfabrik, BadSäckingen, Almanya), Cerasmart270 (GC, Tokyo, Japonya), Shofu Block HC (Shofu, Kyoto, Japonya) ve GC Initial LiSi (GC, Tokyo, Japonya) bloklarından 1,5 mm kalınlığında toplam 120 örnek elde edilmiştir (n=30). Örneklere kendilerine özel mekanik cila setleri kullanılarak polisaj yapılmış ve her grup distile su, kahve ve şarapta bekletilmek üzere 3 alt gruba ayrılmıştır (n=10). Örnekler 30 gün boyunca 37 derece etüvde bekletilmiştir. Başlangıç ve 7, 14, 30. gün renk değerleri D65 ışık kaynağına sahip renk ölçüm kutusu içinde beyaz zemin üzerinde spektrofotometre ile (Vita EasyShade V, Vita Zahnfabrik, Almanya) ölçülmüş ve renk farkı CIEDE2000 formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Başlangıç ve 30. gün yüzey pürüzlülüğü ve sertlik değerleri ölçülmüş ayrıca her gruptan rastgele 3 örnek belirlenerek başlangıç ve 30. gün temas açısı değerleri kaydedilmiştir. Veriler, IBM SPSS v23.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenip, normal dağılıma sahip parametrelerin gruplar arasındaki farkları tek yönlü ANOVA testi ile değerlendirilmiştir. Materyal ve solüsyonlara göre ortalama değerlerin karşılaştırılmasında iki yönlü ANOVA testi, çoklu karşılaştırmalar için Tukey testi uygulanmıştır. Tekrarlayan zamanlarda ölçülen parametrelerin gruplar içindeki değişimi ise tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi ve post hoc testi olarak Tukey testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the use of developing CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) technologies in dentistry increases, new generation materials have begun to be developed. One of the goals of these developed materials is to provide single-visit chairside restoration production. The aim of this study was to investigate changes in color, surface roughness, surface hardness, and contact angle of three different resin matrix ceramics and one fully crystallized lithium disilicate ceramic, all designed for use in CAD/CAM systems without the need for post-milling firing. A total of 120 samples, each 1,5 mm thick, were obtained from Vita Enamic (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany), Cerasmart270 (GC, Tokyo, Japan), Shofu Block HC (Shofu, Kyoto, Japan), and GC Initial LiSi (GC, Tokyo, Japan) blocks (n=30 per material). The samples were polished with special mechanical polishing sets, then divided into three subgroups to be immersed in either distilled water, coffee and wine (n=10 per subgroup). The samples were stored in an oven at 37°C for 30 days. Color measurements were taken initially and at days 7, 14, and 30 using a spectrophotometer (Vita EasyShade V, Vita Zahnfabrik, Germany) on a white background in a D65 light source color measurement box. The color difference was calculated using the CIEDE2000 formula. Surface roughness and hardness values were measured initially and after 30 days, and three random samples from each group were selected to record initial and 30-day contact angle values. Data were analyzed with IBM SPSS v23.0. Normal distribution conformity was assessed with the Shapiro-Wilk test, and group differences for normally distributed parameters were evaluated with a one-way ANOVA test. Mean comparisons across materials and solutions were done with a two-way ANOVA, and multiple comparisons were assessed with Tukey's test. Changes over time within each group were determined using repeated-measures ANOVA, with Tukey's test for post hoc analysis.