Farklı kompozisyonlardaki cad/cam bloklara uygulanan mekanik parlatma ve glaze işlemlerinin renklenme üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of polishing and glaze techniques on the color stainability of cad/cam blocks with different microstructures
- Tez No: 501575
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARAAĞAÇLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda diş hekimliğinde yeni materyaller ve bu materyallerin üretim tekniklerindeki teknolojik gelişmeler göze çarpmaktadır. Restorasyonların uzun dönem kullanımında renklenmesi hasta memnuniyetinde ve klinik başarıda önemli bir faktördür. Farklı kompozisyonlardaki CAD/CAM bloklarına uygulanan mekanik parlatma ve glaze olmak üzere iki farklı tekniğin renklenme ve hızlandırılmış yaşlandırma işleminde renk değişimine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Örneklerin renklendirici sıvılar karşısındaki renklenme miktarları ve hızlandırılmış yapay yaşlandırma işleminden sonraki renk değişimleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma 3 ana gruptan oluşmaktadır. CAD/CAM bloklardan (Vita Mark II, Vita Suprinity and Vita Enamic) 250 örnek elde edilmiş ve kimyasal kompozisyonlarına uygun olarak mekanik parlatma ve glaze bitirme teknikleri uygulandıktan sonra rastgele 5 gruba ayrılmıştır (n=10). Materyallerin renklenme miktarlarını değerlendirmek için solüsyonlar (distile su, çay, kahve, kırmızı şarap) ve hızlandırılmış yapay yaşlandırma işlemleri kullanılmıştır. Başlangıç L*, a*, b* değerleri, kalibre edilmiş dijital spektrofotometre ile ölçülmüştür. Örnekler solüsyonlarda 37 °C de 30 gün boyunca bekletilmiştir. L*, a*, b* değerleri 1., 12. ve 30. günlerde tekrar ölçülmüştür. L*, a*, b* ölçümlerinin tekrarlarının ortalamaları alınarak renklenme miktarları, renk değişimi (ΔE00) formülü kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, new materials in dentistry and technological advancements in the production techniques of these materials have become noticeable. Discoloration of restorations in long-term use is an important factor in patient satisfaction and clinical success. The aim of this study was to evaluate the effect of the mechanical polishing, glazing and accelerated aging on the color of CAD/CAM blocks in different compositions. Discoloration of specimens with staining solutions and color difference value of specimens after accelerated aging were also examined. Two hundred fifty specimens were fabricated from 3 different CAD/CAM blocks (Vita MarkII, Vita Suprinity, and Vita Enamic). Vita Mark II and Suprinity specimens were divided into 2 subgroups, for mechanical polishing or glaze finishing. Enamic specimens were only polished per manufacturer recommendation. All subgroups were divided into four groups (n=10) according to the solutions they were stored in (distilled water, tea, coffee, red wine). Another group received only AAA (artificial accelerated aging). In order to evaluate the color change in the specimens, initial L*a*b* values were obtained using a calibrated digital spectrophotometer before storage in solutions or AAA. Specimens were stored in solutions at 37 °C for 30 days. L*, a*, b* values were measured after 1, 12 and 30 days and color change (ΔE00) was calculated as difference between recorded L*, a*, b* values.