Türkiye'deki üniversitelerde açık erişim sürecinin yönetilmesi: Açık erişim sorumlusu personelin görüşleri doğrultusunda bir değerlendirme
The management of open access process in universities in Turkey: An assessment in accordance with the opinion of responsible personnel of open access
- Tez No: 531710
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖZLEM GÖKKURT DEMİRTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Açık erişim sistemleri, kullanıcılara tez, makale, kitap, proje, sunum ve ders materyalleri gibi birçok türde ücretsiz kaynak sağlamaktadır. Hem bilimsel araştırmalarda, hem de sunumlarda ve ders içeriklerinde kullanılabilecek zengin içeriklere sahip olan açık erişim sistemleri, kolay erişilebilir / kolay kullanılabilir olmalı ve standart bir formatta yayın yapmalıdırlar. Çalışmada öncelikle üniversitelerin ve akademisyenlerin açık erişime bakış açısı, açık erişim sistemlerinin mevcut durumu, açık erişim sorumlularının niteliği ve açık erişim kayıtlarının durumu üzerinde durulmaktadır. Daha sonra üniversitelerde açık erişim sistemini yöneten ve sisteme veri girişi yapan personellerle yapılan anket çalışmasının sonuçlarına yer verilmekte ve açık erişim sistemindeki sorunların temeli ve ne tür sonuçlar doğurduğu irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Open access systems provides free source like thesis, article, book, project, presentation and course materials to users. Open access systems which have rich content are used for both scientific investigations and presentations, should be easily accessible / easy to use and should broadcast with a standard format. In this study, firstly focused on viewpoint of universities and academics, current state of open access systems, character of open access manager and status of open access records. Then, placed the results of survey which was applied to responsible personnel of open access who manage the open access sysem and made data entry to open access system and examined based on the problems of open access system and what kind of results that create.