Direkt laringoskopi cerrahisinde tiva uygulanan hastalarda, remifentanilin farklı dozlarının hemodinamik değerler, perioperatif stres yanıtları ve derlenme özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of different doses of remifentanyl in terms of hemodynamic values, perioperative stress responses and recovery characteristics in patients undergoing tiva in direct laryngoscopic surgery
  1. Tez No: 531720
  2. Yazar: NEBAHAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ASU ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Direkt laringoskopi, tanısal ve tedavi amaçlı yapılan otolaringolojik bir prosedürdür. Direkt laringoskopi cerrahisinde anestezinin hedefi; hava yolunun müdahale sırasında yeterli oksijenasyonunun ve ventilasyonunun, kardiovasküler stabilitenin sağlanmasıdır. Çoğunlukla günübirlik bir işlem olduğundan dolayı anestezi sonu derlenmenin hızlı olması istenir. Bu çalışmada, direkt laringoskopi cerrahisi planlanan ASA I-II 18-70 yaş arası 42 olgu, rasgele 2 grup oluşturularak çalışmaya alınıp, TİVA yöntemi kullanılarak remifentanilin iki farklı dozunun, hemodinamik parametreler, perioperatif stres yanıtları, derlenme üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Anestezi indüksiyonunda 1mcg/kg bolus remifentanil, 2mg/kg propofol ve 1mg/kg süksinilkolin verildi. İdamede Grup I 'e 0.2 mcg/kg/dak. remifentanil ve 50 mcg/kg/dak. propofol infüzyonu, Grup II 'e 0.3 mcg/kg/dak. remifentanil ve 50 mcg/kg/dak. propofol infüzyonu başlandı. Olgular %50 02-N20 ile solutuldu. Olguların indüksiyon öncesi kalp atım hızı (KAH), sistolik arter basınçları (SAB), diastolik arter basınçları (DAB), ortalama arter basınçları (OAB), periferik oksijen satürasyonu (Sp02) kaydedilip bazal değer olarak belirlendi. Bu hemodinamik değerler indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, cerrahi başlangıcı ve cerrahi sonu, ekstübasyon sonrası ve perioperatif üç dakikada bir ölçülüp kaydedildi. Postoperatif spontan solunum, yeterli solunum, ekstübasyon, sözlü emirlere yanıt verme süreleri, Aldrete derlenme skorunun 5 dak., 10 dak., 15. dak. değerleri kaydedildi. Bulantı, kusma, kas rijitidesi, kaşıntı, titreme, bradikardi, hipotansiyon gibi yan etkiler kaydedildi. Çalışmamızda; remifentanilin her iki infüzyon dozunda da akut hemodinamik ve stres yanıtlarını baskıladığını, derlenmenin kısa sürede ve hızlı bir şekilde sağlandığını tespit ettik. 0.2 mcg/kg/dak. infüzyon uyguladığımız grupta, perioperatif stres yanıtlarının daha fazla olması nedeniyle 0.3 mcg/kg/dak. infüzyon grubuna göre daha yüksek sayıda ek doz remifentanil uygulamak zorunda kaldık. İstenilen anestezi düzeyinin sağlanmasında 0.3 mcg/kg/dak. infüzyon hızının daha etkin olduğu sonucuna vardık. Propofol dozu sabit kalmak koşuluyla remifentanilin daha yüksek infüzyon dozları çalıştığımız hasta grubunda denenebilir. Ancak uyguladığımız dozlarda fazla görmediğimiz hipotansiyon ve bradikardi insidansının bu durumda artacağı göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Direct laryngoscopy is an otolaryngological procedure for diagnostic and therapeutic purposes. The aim of anesthesia in direct laryngoscopic surgery is maintaining adequate oxygenation and ventilation and cardiovasculer stability at the time of intervention. As it is mostly a outpatint procedure, it is desirable to have a fast recovery from anesthesia. In this study, we aimed to evaluate the effects of two different doses of remifentanyl on hemodynamic parameters, perioperative stress responses and recovery by using TIVA method. In the induction of anesthesia, 1mcg / kg bolus remifentanyl, 2mg / kg propofol and 1mg / kg succinylcholine were given. Maintenance of anesthesia provided by 0.2 mcg / kg / min. remifentanyl and 50 mcg / kg / min. propofol infusion in group 1 and 0.3 mcg / kg / min remifentanyl and 50 mcg / kg / min. propofol infusion in group 2. The subjects were ventilated with %50-%50 O2-N2O mixtures. Heart rate (HR), systolic arterial pressures (SAP), diastolic arterial pressures (DAP), mean arterial pressures (MAP) and peripheral oxygen saturation (SPO2) were recorded and baseline values were determined. These hemodynamic values were measured after induction, after the intubation, at the beginning of surgery and at the end of surgery, after extubation and every three minutes throughout the perioperative period. After end of surgery, beginning time of spontaneous breathing, beginning time of adequate respiration,time of extubation , time of adequate response to verbal orders and Modified Aldrete recovery score ( 5. min, 10 min and 15. min.) were recorded. Side effects such as nausea, vomiting, muscle rigidity, pruritus, tremor, bradycardia and hypotension were also recorded. In our study; We found that remifentanyl suppressed acute hemodynamic and stress responses in both infusion doses and recovery time was similarly short in both group. We had to administer higher number of aditional remifentanyl doses in 0.2 mcg/kg/min. remifentanyl infusion group than 0.3 mcg / kg / min. due to greater perioperative stress responses. We concluded that 0.3 mcg/kg/min infusion rate was more effective. Higher infusion doses of remifentanyl may be tried in this patient group where the dose of propofol remains constant. However, it should be taken into consideration that in higher remifentanyl doses the incidence of hypotension and bradycardia may also be higher, which was not significant in our doses.