Direkt laringoskopi cerrahisinin optik sinir çapı üzerindeki etkilerinin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of the effects of direct laringoscopy surgery on optical nerve diameter
- Tez No: 700189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AKÇA, DOÇ. DR. AYSUN ANKAY YILBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Direkt laringoskopi(DL), larinks patolojilerini görüntülemek, teşhis etmek ve tedavi etmek için en sık uygulanan prosedürdür. Direkt laringoskopi için en çok tercih edilen pozisyon koklama pozisyonudur. Bu pozisyon kafa içi basıncını (İKB) etkileyebilir. İKB'deki artış, merkezi sinir sistemine sekonder hasara yol açabilir. Bu çalışmada amacımız, direkt laringoskopi uygulanan hastalarda prosedürün farklı zaman aralıklarında optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ve optik sinir kılıf çapı/göz küresi tranvers çapı(OSKÇ/ GKTÇ) oranına etkisini değerlendirmektir.Etik kurul onamı alındıktan sonra, Ekim 2019-Mart 2021 arasında DL uygulanan 18-80 yaş arasında, ASA 1-3 sınıfında, 59 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların, ultrasonografik OSKÇ/GTÇ ölçümleri ve hemodinamik parametreler belirli zaman dilimlerinde kaydedildi. Bu zaman dilimleri; T0; indüksiyondan hemen sonra, T1; entübasyondan 10 dakika sonra, T2; direkt laringoskopun yerleştirilmesinden 10 dakika sonra, T3; direkt laringoskopun çıkarılmasından ve hasta supin pozisyona alındıktan 10 dakika sonrasıdır.Zamana göre OSKÇ düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişim olup (p 0,0083).Sonuç olarak, özellikle lazer tedavisi için yapılan direkt laringoskopi sırasında OSKÇ ve OSKÇ/GKTÇ oranlarının sonografik ölçümünün, özellikle intrakraniyal hipertansiyon riski olan hastalarda yüksek İKB'nin noninvaziv bir göstergesi olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Direct laryngoscopy (DL) is the most frequently performed procedure to visualize, diagnose and to treat the pathologies of the larynx. The most preferred position for direct laryngoscopy is the sniffing position. This position can affect intracranial pressure(ICP). Increase in ICP could lead to secondary insults to central nervous system. In this study, our aim was to evaluate the effect of the procedure on the ratio of optic nerve sheath diameter (ONSD) and optic nerve sheath diameter/eyeball transverse diameter (ONSD/ETD) at different time intervals in patients who underwent direct laryngoscopy. After obtaining ethical committee approval, 59 patients aged between 18-80 years, ASA 1-3 class, who underwent DL between October 2019 and March 2021 were included in the study. Ultrasonographic ONSD/ETD measurements and hemodynamic parameters of the patients were recorded at certain time intervals. These time periods are; T0; immediately after induction, T1; 10 minutes after intubation, T2; 10 minutes after insertion of the direct laryngoscope, T3; 10 minutes after the direct laryngoscope is removed and the patient is placed in the supine position. There was a statistically significant change in the ONSD levels over time (p 0.0083).As a conclusion, we believe that during direct laryngoscopy especially performed for laser treatment sonographic measurement of ONSD and ONSD/ETD ratios could be used as a noninvasive indicator of elevated ICP especially in patients at risk for intracranial hypertension.