Yüksek frekanslı jet ventilasyonun orta kulak basıncı ve postoperatif bulantı kusmaya etkisi
The impact of high-frequency jet ventilation on middle ear pressure and postoperative nausea and vomiting
- Tez No: 289131
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÇABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada elektif direkt laringoskopi geçirecek hastalarda, bir gruba jet ventilasyon diğer gruba geleneksel mekanik ventilasyon uygulayarak orta kulak basıncına ve bunun postoperatif bulantı ve kusmaya etkisini göstermeyi amaçladık.Risk grubu ASA I-II olan direkt laringoskopi yapılacak 40 hasta araştırmaya alındı. Hastalar Grup JV ( yüksek frekanslı jet ventilasyon ile direk laringoskopi yapılacak olan hastalar) ve Grup NV (endotrakeal entübasyon ile direkt laringoskopi yapılacak olan hastalar) olarak iki gruba ayrıldı. Bir gün öncesinden hastaların dış kulak yolu otoskop ile muayene edilerek OKB ölçümünü etkileyecek patoloji yönünden değerlendirildi. Her iki hasta grubuna da 1 dk süre ile 1 µg/kg'dan remifentanil bolus olarak yapıldı ve indüksiyon ile birlikte 0,2µg/kg/dk infuzyona başlandı. 1 mg/kg %1'lik Lidokain iv uygulandı, daha sonra anestezi indüksyonu için propofol 2 mg/kg ve roküronyum (0,5 mg/kg) verildi. Daha sonra Grup JV'de yüksek frekanslı jet ventilasyon için blade ağıza yerleştirildi, Grup NV için endotrakeal entübasyon yapılarak geleneksel mekanik ventilasyona geçildi. TİVA ve remifentanil ile genel anesteziye devam edildi.Grup JV: Genel anestezi indüksiyonunu takiben direkt laringoskopun ağız açaçacağı yerleştirildi ve YFJV (TwinStream, CARL REINER) ayarlanan değerlerde solunuma başlatıldı. (Ferakns; 600 solunum/dk, P(Basınç): 1bar İnspirasyon-Ekspirasyon oranı (İ:E):1:1, FiO2 (İnspire edilen oksijen konsantrasyonu) :0.8-1). MAP (Ortalama hava yol basıncı), PIP (Pik inspiratuar basınç), PEEP (Pozitif endekspiratuar basınç) değerleride jet ventilasyona geçildikten sonra 3.dakikada ve daha sonrada 5 er dakika aralıklarla kayıt altına alındı. Grup NV: Genel anestezi indüksiyonunu takiben hastalar 6,5-7 numara endotraleal tüp ile entübe edildi. Hastaların ventilasyonu 8 mL/kg tidalvolüm, %80-100 O2 hava içersinde total 4 L/dk ve SS:10 soluk/dk, I:E=1:2, olarak ayarlanarak anestezi cihazı ile standart ventilasyon uygulandı. Tüm hastalarda KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, ETCO2, OKB değerleri indüksiyon öncesinde, indüksiyon tamamlandıktan 1 dakika sonra ve entübasyonun 3. dakikasında ve daha sonra otuzuncu dakikaya kadar 5 dakika aralılarla kaydedildi. Cerrahi prosedürün bitmesi ile rezidüel kas gevşetici etkisi 0.015 mg / kg atropin ve 0.05 mg/ kg neostigmin ile ekstübe edildi. Postoperatif 5, 15 ve 30. dakikalarda her iki grupta timpanometri ile OKB sağ ve OKB sol, VAS, VDS ve yapılan metoklopramid miktarı kaydedildiSonuç olarak iki grup arasında OKB değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to show the impacts of implementing jet ventilation to one group and conventional mechanical ventilation to another group of patients undergoing elective direct laryngoscopy on middle ear pressure and on postoperative nausea and vomiting.Risk group, 40 patients ASA I-II trial was made with direct laryngoscopy. Patients Group JV (high-frequency jet ventilation, which will be held with the direct laryngoscopy patients) and Group NV (endotrakeal intubation to do with the direct laryngoscopy patients) were divided into two groups. The day before, the measurement of MEP patients were examined with an otoscope to affect the external ear canal was evaluated in terms of pathology. Both patients in group 1 min for a period of 1 mg / kg was as remifentanil bolus and induction with 0.2 mg / kg / min infusion was started. 1 mg / kg of 1% lidocaine was applied iv, propofol for induction of anesthesia and then 2 mg / kg, and rocuronium (0.5 mg / kg) was given. Then, in the Group JV, for the high-frequency jet ventilation blade was placed in the mouth, in the Group NV endotrakeal intubation made for conventional mechanical ventilation was started. General anesthesia was maintained with remifentanil and TIVA.Group JV: after induction of general anesthesia mouth opener of direct laryngoscope were placed and YFJV (TwinStream, CARL REINER) started breathing through the set values. (Frequency, 600 breaths / min, P (Pressure): 1bar Inspiratory-expiratoryratio (I: E): 1:1, FiO2(inspired oxygen concentration) :0.8-1).Afte rswitching to the jet ventilation, MAP (mean airway pressure), PIP (peak inspiratory pressure), PEEP (positive end ekspiratuar pressure) values are recorded at the third minute and at five-minute intervals. Group NV: after induction of general anesthesia, patients were intubated with a tube endotraleal number from 6.5 to 7.Ventilation of patients with 8 mL/kg tidal volüm, 80-100 % of total O2 in theair at 4 l/min, and the SS: 10 breaths/min, I:E=1:2, by setting the Standard ventilation, anesthesia was performed with the device. Ventilation of patients with 8 mL/kg tidal volüm, 80-100 % of total O2 in the air at 4 L/min, and the SS: 10 breaths/min, I: E = 1:2, by setting the Standard ventilation, anesthesia was performed with the device. All patients with, MAP, SpO2, ETCO2, therates of HR, MEP values before induction, 1 minute after completion of induction and intubation 3 minutes and then 5-minute intervals were recorded until thethirtieth minute. With the end of surgical procedure residual muscle relaxant effect of 0.015 mg / kg atropine and 0.05 mg / kg neostigmine and was extubated. Postoperative, in both groups with tympanometryright MEP and left MEP, VAS, VDS, and the amount of metoclopramide are recorded at the 5., 15. and 30. minutes.As a result, there was no significant difference between the two groups in terms of MEP.