The political meaning of friendship: Thinking friendship as a way to collectivity
Dostluğun siyasi anlamı: Kolektiviteye bir yol olarak dostluğu düşünmek
- Tez No: 531751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma dostluğun siyasi anlamını yeniden düşünmeyi ve dostluğu bir tür kolektivite olarak ele almanın imkânını tartışmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda Rancière tarafından eşitlik varsayımı olarak ele alınan siyaset kavramı incelenmektedir. Rancièrci teorik çerçevenin dostluğun, siyasetin kurucu paradoksunu kendinde taşıyarak, bir eşitler topluluğu ve dolayısıyla kolektiviteye bir yol olarak düşünülmesine olanak sağladığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at rethinking the political meaning of friendship and interrogating the possibility of considering friendship as a way to collectivity. For this purpose, Rancièrian conceptualization of politics as an aesthetic matter and as a presupposition of equality is examined. It is suggested that Rancièrian theoretical framework provides insights for considering friendship as a community of equals and thus as a way to collectivity by bearing the original paradox of politics within itself.