Direktör Ali Bey'in Seyahat Jurnali'ne Göre XIX. Yüzyılda Anadolu ile Hindistan arasındaki ticaret kentleri
According to the Travel Jurnal written by Director Ali cities of trade between Anatolia and India in 19th century
- Tez No: 531763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN KUŞ BÜYÜKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Başka dünyayı merak etme duygusu insanın doğasından gelen bir durumdur. Ancak seyahat etmenin kolay olmadığı geçmiş zamanlarda, kişiler seyahatlerini savaş, eğitim, memuriyet gibi sebeplerle gerçekleştirmişlerdir. Bu seyahatler, dönemin sosyal, ekonomik, dini alanlarda ve pek çok özellikleri hakkında detaylı bilgiler vermesi sebebiyle tarihe ışık tutacak önemli kaynaklar arasında sayılabilir. Tezimizin konusu tamamı Osmanlıca matbu kitap olan ve yüz on dokuz sayfadan oluşan Direktör Ali Bey tarafından yazılan Seyahat Jurnali adlı eserin transkripsiyonunun yapılması ve ayrıca bu transkripsiyona bağlı kalınarak XIX. yüzyılda Osmanlı topraklarını Hindistan'a bağlayan tarihi coğrafyadaki önemli ticaret kentlerinin durumlarının araştırılması ve değerlendirilmesidir. Öte yandan Osmanlı ile Hindistan arasındaki ticaret şehirlerinin XIX yüzyıldaki durumları hakkında araştırmalar yapılırken çeşitli tetkik eserlerden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The feeling of worrying about other world comes from the nature of man. But people made their travels due to war, education and civil service in past times when travel is not easy. Because of the detailed information about many features of social, economic and religious areas of the period, there travels can be counted among the important sources to shed light on history. The subject of our thesis is the transcription of the book Travel Jurnal, written by Director Ali, which is an Ottoman printed book and consisting of 118 pages, besides adhering, to this transcription , the subject is also about to be researched and evaluated the significant of the cities of trade that connects the Ottoman lands with Indıa in the 19th century in which have a place in historical geography. On the other hand, Ottoman trade between cities of India researches about the situation in the 19th century, various studies were also used.