Çocukların fast food marklarını tercih etme nedenleri
The reasons of children's fast food brand
- Tez No: 531766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde hızla değişen teknolojik koşullar ve telekomünikasyon alanındaki gelişmeler birçok endüstrinin yanı sıra pazarlama ve reklam faaliyetlerinde de önemli gelişmelere zemin hazırlamıştır. Pazarlama faaliyetlerindeki üretim odaklı yaklaşımların tüketici odaklı yaklaşıma evirilmesi tüketici istek ve beklentilerini dikkate almayı bir zorunluluk haline getirmiş diğer bir ifadeyle klasik üretim anlayışı yerini modern sonrasında ise postmodern üretime bırakmış daha fazla tüketici odaklı bir hal almaya başlamıştır. Markalar bu pazarlama yaklaşımlarından maksimum düzeyde yararlanmak için tüketici odaklı hizmet sunmaya başlamışlardır. Hizmet sektöründe önemli bir yer tutan yiyecek içecek işletmelerinden olan fast food markaları da menü çeşitlendirmesi, fiyat, lezzet gibi çeşitli konularda tüketici istek ve beklentilerini karşılamaya yönelik stratejiler uygulamakta ve bunları televizyon ve internet gibi çeşitli ağlar yardımıyla tüketicilerine ulaştırmaya çalışarak çekiciliklerini arttırmaya çalışmaktadırlar. Fast food markalarının önemli tüketici grupları arasında yer alan çocuklara yönelik pazarlama ve reklam yaklaşımları da bu bağlamda işletmeler için büyük önem kazanmaya başlamıştır. Çalışmanın öncelikli amacı fast food markalarının önemli tüketici gruplarından olan ve ulusal literatürde yeterince dikkat çekilmemiş fast food markaları ve çocukların fast food markalarını tercih etme nedenlerinin incelenmesidir. Çalışmada dikkat çekilen diğer bir konu, çocukların fast food markalarını tercih etmelerinde kimlerin etkili oldukları ve/veya nelerin önemli olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Eskişehir ilinde 384 katılımcıya basit tesadüfi teknikle yüz yüze anket uygulanmıştır. Anket uygulaması 18 Ağustos- 10 Eylül 2018 tarihinde araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Toplanan veriler istatistiksel bir analiz programı olan SPSS (Statistical Package for the Social Sciences- Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) yardımıyla çözümlenmiş ve raporlaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan hareketle uygulamaya ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Currently, technological and telecommunicational rapid change caused comprehensive development not only all industries but marketing and advertising activities. The activities in marketing organizations transformed from a production-based approach into a consumer-based approach which made an obligation to take consumer expectation in considering. In the other words, classical production approach replaced through modern and postmodern production approaches, in that sense production in marketing become more consumer oriented. In order to benefit from the marketing approaches, brands commenced serving based on consumer-oriented. In this context fast-food brands which are one of the food and beverage operations that have a crucial role in service industry practice strategies to supply consumer demands and expectation in a variety of ways i.e menü and price diversification, a taste of production. This current study primarily aims to determine the reason affecting the preference of children -which one of the most important consumer group of fast-food brands and haven't pointed out enough in local literatüre- are for fast-food brands. In addition, this study aims to reveal who is effective and/or what is an important component to motivate consumers to prefer fast-food brands. Finally by random sampling face to face empirical study conducted with 384 participant in Eskisehir. The survey performed by the researcher between August 18 and September 10, 2018. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) used to analyze collected data. Based on the results suggestions for implementations and future researchers were presented.