Fears of children and adolescents and their relation to individual characteristics and contextual factors: A cross-sequential study
Çocuk ve ergenlerin korkuları ve bireysel özellikler ve çevresel etmenlerle ilişkisi: Enlemesine ardışık bir çalışma
  1. Tez No: 531765
  2. Yazar: BEGÜM SERİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan çocuk ve ergenlerin korkularının farklı ölçüm yılları (2010-2017) ve nesillere (1999-2002) göre karşılaştırmasını, boylamsal ve kesitsel desenlerin birleşimi olan enlemesine ardışık araştırma deseniyle farklı yaş, cinsiyet ve sosyo- ekonomik gruplar arasında yapmaktır. Çalışmanın örneklemini iki farklı veri kümesi oluşturmaktadır. İlki 2010 yılında toplanmıştır ve 1315 çocuk ve ergenden (642 kız ve 673 erkek) oluşmaktadır. İkincisi 2017 yılında toplanmıştır ve 1248 çocuk ve ergenden oluşmaktadır (611 kız ve 637 erkek). Veri toplamak için Çocuklar için Korku Ölçeği, yaşam olayları listesi ve demografik veri formu kullanılmıştır. Çalışmanın amaçlarına ulaşabilmek için, daha önce Çocuklar için Korku Ölçeği için belirlenen (Serim, 2010) faktör yapısı doğrulandıktan sonra Türkiye'de yaşayan çocuk ve ergenlerin farklı yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik statü grupları göz önünde bulundurularak güncel korkuları, çocuk ve ergenlerin korkularının ölçüm yıllarına (2010-2017) ve nesillere (1999-2002) göre değişimi, yaş, cinsiyete ve sosyoekonomik statüye göre en çok ve en az yaygın korkuları ve çocuk ve ergenlerin korkularının yaşam olaylarıyla ilişkisi incelenmiştir. Sonuçlar, çocuk ve ergenlerin korkularının içeriği, yoğunluğu ve sıklığındaki değişimi yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik statü gruplarını göz önünde bulundurarak ölçüm yılı ve nesillere göre açıklamıştır. Her ne kadar Türkiye'de yaşayan çocuk ve ergenler arasında din ile alakalı korkular halen yaygınsa da, terörle ilgili korkuların ifade edilme sıklığında gözlenen artış, kültürün çocuk ve ergenlerin korkuları üzerinde etkisini gösterdiği kadar, toplumun deneyimlediği olumsuz yaşam olaylarının da korkular üzerine etkisinin kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to compare fears of children and adolescents from different age populations (2010-2017 and generations (1999- 2002 through a cross- sequential design (a combination of cross-sectional and longitudinal designs and to examine the relationship between the life events experienced by same age population over years. The sample of the study consisted of two data sets from 2010 with 1315 children and adolescents (642 female and 673 male) and 2017 with 1248 children and adolescents (611 female and 637 male). Turkish version of Fear Survey Schedule for Children (FSSC-TR), checklist of life events and a demographic information form were used to collect data. To reach the aims of the study, after confirming previously suggested factor structure for FSSC-TR (Serim, 2010), contemporary fears of Turkish children and adolescents with regard to gender, age and SES; change in the fears of children with regard to data collection year; most common fears for age, gender and SES groups; change in the fears of childrens with regard to birth cohorts and relationship of children's fears to life events were examined. Results showed changes in fears of children. Although religious fears are still common, frequency of endorsement of terror- related items are in an increase which is an evidence of the impact of cultural practices as well as the negative life events the society experiencing.