Mali sosyolojiye veblen ile bakmak
Rethinking fiscal sociology with Veblen
- Tez No: 531784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Sosyoloji, Economics, Finance, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Veblen neoklasik iktisadı eleştirmiştir çünkü neoklasik iktisat metaforlar ve varsayımlarla kurumları veri olarak almaktadır ve insanı rasyonel, faydacı bireyler olarak varsaymaktadır. Neoklasik iktisatçılar aynı zamanda toplumsallıktan, nedensellikten ve gerçeklikten yoksun taksonomik bir yaklaşımı benimsemiştir. Neoklasik iktisadın geliştirdiği bu yaklaşım neoklasik kamu maliyesi teorisine de yansımıştır. Mali sosyoloji neoklasik kamu maliyesine karşı alternatifler arayan heterodoks bir yaklaşımdır. Mali sosyoloji mali ve finansal olayların nedenlerini ve toplumsal etkilerini tarihsel ve sosyolojik bakış açısıyla inceleyen disiplinler arası bir yaklaşımdır. Tezin amacı Veblen'in kurumsal ve evrimci iktisadı ile sosyolojisini mali sosyoloji çalışma alanıyla birlikte incelemektir. Tezde mali sosyoloji alanına katkıda bulunan teorisyenler Veblenci bir mali sosyolojik perspektif ışığında yeniden değerlendirilmiştir. Ayrıca 2008 krizi Veblenci bir bakış açısıyla yorumlanmıştır. Sonuç olarak Veblen'in özgün kavramları ve teorisinin, neoliberal kapitalizmin günümüzdeki koşulları ve yapısını dikkate alan mali sosyoloji alanını geliştirme potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Veblen criticized neoclassical economics, because it takes institutions as given by means of metaphors and assumptions, and it assumes human beings as rational utilitarian individuals. Neoclassical economists have also a taxonomic approach devoid of sociality, causality and reality. This approach devoloped by neoclassical economics is, too, reflected in the neoclassical theory of public finance. Fiscal sociology is a heterodox approach that seeks alternative ways against neoclassical public finance. Fiscal sociology is an interdisciplinary approach that examines the causes and social effects of financial and fiscal events from a sociological and historical point of view. The aim of the thesis is to survey into Veblen's institutional and evolutionary economics and sociology together with fiscal sociology scholarship. In this thesis, theorists who have contributed to the field of fiscal sociology have been re-evaluated in the light of a Veblenian fiscal sociological perspective. In addition, the 2008 crisis has been interpreted from Veblen's point of view. As a result, it has shown that the original concepts and theory of Veblen has the potential to enriching the field of fiscal sociology that takes into account the current condition and structure of neoliberal capitalism.