Bourdieu ve Bauman'ın sosyoloji teorilerinin kamu maliyesi açısından değerlendirilmesi: Mali sosyolojiye eleştirel bir katkı
Evaluation of Bourdieu and Bauman's sociological theories in terms of public finance: A critical contribution to fiscal sociology
- Tez No: 630463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sosyoloji, Finance, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde Bauman ve Bourdieu'nün eleştirel sosyal teorileri ve özgün kavramsal çerçeveleri ile mali sosyolojinin odağındaki meselelere yeni bir bakış açısı kazandırılması hedeflenmektedir. Maliye teorisinde ve politikalarında özgün bir kavramsal ve yöntemsel tartışma zemininin eksikliği söz konusudur. Neoklasik iktisadın yoğun etkisiyle biçimlenen neoklasik maliye teorilerine karşı tarihsel, eleştirel ve sosyolojik bir yaklaşım olarak mali sosyoloji, mali meseleleri toplumsal dönüşümlerle nedensellik ilişkisi içinde ele almaktadır. Özellikle yeni mali sosyolojide mali meselelerin nedenselliğine ve bağlandığı tartışma gündeminin zenginleşmesine yapılan vurgu önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda tezin amacı, 2008 sonrası kriz dalgalarıyla yeni politik ve sosyolojik ilgilerin odağına yerleşen kamu maliyesinin özellikle sosyoloji ve siyaset ile temasının artırılması yönünde bir katkı sağlamaktır. Bauman ve Bourdieu'nün eleştirel sosyal teoriye katkıları, neoklasik ve neoliberal maliyenin varsayımlarını kuramsal, kavramsal ve yöntemsel anlamda tartışma imkanı sunmakta, bunun yanında neoliberal dönüşümün birey, toplum ve devlet arasındaki mali ilişkilerdeki yansımalarını ve siyasal sonuçlarını yeniden değerlendirmeyi sağlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma belli başlı mali meselelerin düşünürlerin çizdiği çerçeveye sadık kalınarak hem ekonomik, hem politik, hem modernite bağlamında anlamlandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to bring a new point of view to the issues focused on by fiscal sociology through Bauman and Bourdieu's critical social theories and distinctive conceptual frameworks. The fiscal theory has a lack of original conceptual and methodological basis for discussion. As a historical, critical, and sociological approach versus the theory of public finance which took shape through the intensive influence of neoclassical economics, fiscal sociology discusses the fiscal and financial matters in relation to causality with societal transformation. The emphasis on the causality of fiscal and financial matters and the enrichment of the agenda of discussion is tied to gains importance especially in new fiscal sociology. Accordingly, this thesis aims to contribute to increasing the contact of sociology and politics with public finance, which came into the limelight of politics and sociology after the economical crisis waves of 2008. The contributions of Bauman and Bourdieu to critical social theory offers the chance to discuss neoclassical and neoliberal fiscal theories theoretically, conceptually and methodologically as well as re-evaluate the implications and political consequences of neoliberal transformation in the fiscal relations between the individual, the society, and the government. Thus this thesis aims to interpret the major fiscal and financial matters in the context of economy, politics, and modernity within the framework constructed by these philosophers.