Kırşehir merkez Türk devri yapılarında taş süsleme (13-14. yüzyıl)
The stone ornaments of Turkish period builds in Kırşehir central (13-14. century)
- Tez No: 531790
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, Kırşehir il merkezinde bulunan 13-14. yy. tarihleri arasında inşa edilmiş olan mimari yapıların taş süslemeleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında iki cami, dört türbe ve bir medrese olmak üzere yedi örnek incelenmiştir. Yapılardan birisi Beylikler, diğer altısı ise Anadolu Selçuklu devrine aittir. Yapılan çalışma bahsi geçen yapıların taş süslemelerinin ayrıntılı olarak incelenmesini ve analizini içermektedir. Birinci bölüm“Giriş”bölümü olup, bu başlık altında: Konunun Tanımı, Sınırları ve Önemi, Yöntem, Konu İle İlgili Yayın ve Araştırmalar, Kırşehir Tarihçesi ve 13-14. Yüzyıl Taş Süslemeciliği gibi konular ele alınmıştır. İkinci bölüm tezin asıl konusunun işlenmiş olduğu bölümdür.“Kırşehir Merkez Türk Devri Yapılarında Taş Süsleme (13-14. Yüzyıl)”başlığı altında yapıların süsleme özellikleri tanımlanmıştır. Yapılar kendi başlıkları altında kronolojik olarak verilmiştir. Bu kronolojik sıralamada, yapıların ilk inşa tarihleri göz önünde bulundurulmuştur. Yapı süslemeleri tanımlanırken yapının dışından içine doğru ilerleyen bir sıra izlenmiştir. Gerekli görülen noktalarda kaynaklara başvurulmuş ve bu kaynaklara dipnotlarla gönderme yapılmıştır. Yapılan incelemeler çizim ve görsellerle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde“Karşılaştırma”başlığı adı altında Kırşehir taş süslemelerinin Kırşehir özelinde ve Anadolu çapında benzerlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde süslemeler;“Değerlendirme”ana başlığı altında süsleme türleri bakımından sınıflandırılarak ve analiz edilerek değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm ise“Sonuç”kısmıdır. Bu bölümde konu tümüyle özetlenerek senteze ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, has been examined the stone decorations of architectural structures built between 13th-14th centuries in downtown Kırşehir. İn scope of work were examined two mosques, four tombs and a madrasa total seven samples . One of the buildings belongs to the principalities and the other six belong to the Anatolian Seljuk period.The study includes detailed analysis and investigation of the stone decorations of the mentioned buildings. First chapter, Introduction section, under this headline: Definition of the subject, Limits and Term, Method, Publications and Researches on the subject, Kirsehir History and 13-14th Century Stone Decoration were discussed. The second part is the section where the main subject of the thesis is processed.The ornamentation characteristics of the structures were defined under the title of Stone Decoration (13-14 th century) in Kırsehir Central Turkish Period Buildings. The structures are given chronologically under their titles.In this chronological order, the construction dates of the buildings were taken into consideration. While defining the building decorations, a sequence was followed from outside to inside of the building. Resources have been consulted at required points, and references have been referred to with these footnotes.The studies were supported with drawings and visuals. In the the third chapter, the“comparison”title was mentioned in Kırşehir Special and Anatolian-wide similar to the Kirsehir stone decorations. In the forth chapter decorations; It was evaluated and analyzing in terms of material under the evaluation. The fifth chapter is the“result”part. In this section, the synthesis is ummarized completely.