Örgüt güvenlik ikliminin örgütsel özdeşleşmeye etkisinin örgüte güven bağlamında araştırılması ve bir uygulama
The investigation of the effect of organization safety climate to organizational identification in the concept of organizational trust and an application
  1. Tez No: 531789
  2. Yazar: FERHAT TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde örgütler, iş görenlerin belirlenen hedefleri gerçekleştirecek şekilde çalışmalarını sağlamaya çalışırlar. Ayrıca örgüt tepe yönetimleri, iş görenlerin performanslarının yüksek, motivasyonları yüksek ve işe bağlı olmalarını isterler. Örgütsel davranış değişkenlerinin iş görenlere etkilerinin ve değişkenlerin yaratacağı sonuçlarının örgütsel güvenlik iklimi ile ilgili olduğu ileri sürülebilir. Bir başka ifade ile örgüt güvenlik ikliminin varlığı veya yokluğu örgütsel davranış değişkenleri açısından büyük öneme sahiptir. Diğer yandan, iş görenler açısından örgüte güven duymak da önemli bir durumdur. Örgütüne güven duymayan iş gören, örgüt hedefleri doğrultusunda çalışmayacaktır. Bu tez çalışmasında, göz önüne alınan bir başka değişken ise örgütle özdeşleşme değişkenidir. Örgüt hedeflerinin gerçekleşmesi, örgütü ile özdeşleşen çalışanlar ile mümkün olabilecektir. Tezin birinci bölümünde araştırma konusu, sorunsalı ve yöntembilim hakkında bilgi yer almaktadır. Tezin ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde, örgütsel güven, Örgüt güvenlik iklimi, örgütsel özdeşleşme değişkenleri hakkında literatür araştırması yer almaktadır. Tezin beşinci bölümünde kolayda örnekleme yöntemiyle anket uygulanarak elde edilen verilerin analizleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, organizations try to ensure that the employees work in a way to realize the set goals. In addition, senior management of the organization wants the employees to have high performance, high motivation and work. It can be argued that the effects of organizational behavior variables on the employees and the results of the variables are related to the organizational safety climate. In other words, the existence or absence of the organizational safety climate is of great importance in terms of organizational behavior variables. On the other hand, trusting the organization in terms of employees is also an important situation. Employees who do not trust their organization will not work in line with the objectives of the organization. In this thesis, another variable taken into consideration is the organization identification. The realization of the objectives of the organization will be possible with the employees who are identified with the organization. In the first part of the thesis, there is information about research subject, problematic and methodology. In the second, third and fourth sections of the thesis, there is a literature about organizational trust, organizational safety climate and organizational identification variables. In the fifth part of the thesis, the analysis of the data obtained by using the easy sampling method is included.