Geometrik morfometrik yöntemi kullanarak pelvis iskeletinden cinsiyet tayini
Gender determination from pelvis skeleton using geometric morphometric method
  1. Tez No: 531795
  2. Yazar: ECE SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Havuzdere kazısından çıkarılan coxae'lar üzerinde geometrik morfometrik yöntem uygulanarak cinsiyet analizi yapılmıştır. Ayrıca sağ ve sol coxae'lar arasında bipedalizmden kaynaklanan herhangi bir farklılık olup olmadığına da bakılmıştır. Çalışmada öncelikle iskelet örnekleri fotoğraflanmış, daha sonra tpsUtil, tpsDig2, MorphoJ ve past programlarına aktarılarak analizleri yapılmıştır. Örneklerin daha objektif değerlendirilebilmesi için lateral ve medial olmak üzere iki farklı açıdan araştırılma yapılmıştır. Çalışmada uygulanan tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) sonucunda, beklenildiği üzere, her iki açıdan da bakıldığında iki cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, gender analysis was performed by using geometric morphometric method on the pelvis skeletons extracted from the Havuzdere location. It was also examined whether there were any differences in bipedalism between the right and left pelvis skeletons. In the study, first the skeleton samples were photographed, then analyzed and transferred to TPSUtil, tpsDig2, MorphoJ and past programs. In order to evaluate the specimens more objectively, two different investigations were performed, lateral and medial. As expected, one-way analysis of variance (ANOVA) applied to the study showed a significant difference between the two genders (p 0.05).