Lykaonia ve Isauria bölgelerinde bulunan Girlandlı Ostotekler
Garland Ostothek at Lycaonia and Isauria region
  1. Tez No: 531796
  2. Yazar: ERDENER PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Lykaonia ve Isauria bölgelerinde tespit edilen girlandlı ostotekler, çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Ele alınan ostotekler üzerindeki girlandların biçimi, öğeleri, öğelerinin dizilişi ve kompozisyonu; bununla birlikte girlandlarda bulunan ikincil unsurların gelişimi, bezeme, işçilik ve üslup yönüyle irdelenmiştir. Yapraklı ve meyveli girlandlara sahip elli dört adet girlandlı ostotek incelenmiştir. Bazı girlandlar, tahribata uğradığından girland üzerindeki bezemeler anlaşılamamıştır. Bölgede yapraklı girland sayısı oldukça fazla olup bunların birçoğunu defne yapraklı girlandlar oluşturmaktadır. Yaprak biçim ve dizilişlerine göre sınıflandırılan girlandlar, on iki gruba ayrılmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan ostoteklerden beşinde Dioskrudes tipi figürler, yedisinde Demosthenes tipi figürler, birinde süvari betimlemesi, altısında Pudicitia tipinde olan kadın figürleri, on tanesinde Fausta tipinde olan kadın figürleri, altı tanesinde Herculaneum tipi kadın figürleri bulunmaktadır. Sekiz eserde Symposion sahnesi, bir eserde mitolojik friz, üç eserde kapı betimlemeleri olduğu görülmektedir. Yapılan tez çalışmasında, girlandlar ölçeğinde, figürler ölçeğinde ve mimari kompozisyon bağlamında etkileşim olan bölgeler tespit edilmiştir. Bu sayede Lykaonia ve Isauria bölgelerinin hangi bölgelerle etkileşim içinde olduğu ortaya konulmuştur. Girland örgelerinin oluşum ve gelişim süreçleri incelenerek bölge kronolojisi ile ilgili bilgiler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ostotechs with garland that were determined in the regions of Lykaonia and Isauria are the subject of the study. The shape, elements, sequence of elements and their compositions of the ostotechs dealt with and also the improvement of secondary elements on garland were examined in terms of ornament, craftsmanship and style. Fifty four ostotechs with garland having garlands with leaves and fruits were examined. Because some garlands were destroyed, the ornaments on garland were not determined. The number of garland with leaves is pretty much in the region and most of these consist of garland with bay leaves. The garlands that were classified according to the shapes and sequences of leaves were divided into twelve groups. Figures that are Dioskrudes type on five of the ostotechs dealt with in the study, figures that are Demosthenes type on seven of ostotechs, cavalry description on one, woman figures that are Pudicitia type on six, woman figures that are Fausta type on ten and woman figures that are Herculaneum type on six are found. Symposion scenes on eight artefacts, mythological frieze in one artefact and door descriptions on three artefacts are seen. In this thesis, regions that have interactions in the scale of garlands and figures, and in the context of architectural composition were determined. Thus, with which regions Lykaonia and Issauria regions had interaction were determined. By examining the processes of formation and improvement of garland elements, information about regional chronology was produced. In the thesis study, the interaction regions were determined in the context of the architectural composition, garland and figure. In this way, the regions which are interacted with Lycaonia and Isauria are detected. Information about the chronology of the region has been produced by investigating the formation and development processes of Garland patterns.