Kedilerde pelvis ve femur radyolojik görüntülerinin osteometrik ve geometrik morfometrik yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of the radiological pelvis and femur images by osteometric and geometric morphometric methods in cats
- Tez No: 742640
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PAZVANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez çalışmamız, ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir evcil kedi ırkı olan ve kafatası yapısı“brakisefalik”olarak tanımlanan İngiliz Kısa Tüylüsü ırkı kedileri kapsamaktadır. Klinik pratikte sıklıkla karşılaşılan bu ırk kedilerin jinekolojik ve ortopedik hastalıklarının çok sık görülmesinden dolayı çalışmamız kedilerin pelvis ve femur bölgesi üzerine yoğunlaşmıştır. Tezimizde kedilerin pelvis ve femurlarını incelemek üzere röntgen görüntülerinden yararlanılmış, bu görüntüler kullanılarak osteometrik ve geometrik morfometrik yöntem olmak üzere iki farklı şekilde ölçümler alınmıştır. 20 dişi ve 20 erkek olmak üzere toplam 40 adet İngiliz Kısa Tüylüsü ırkı kediden VD (ventro-dorsal) ve LL (latero-lateral) olmak üzere iki farklı poz üzerinden radyolojik görüntüler elde edilmiştir. Bu görüntüler üzerinden osteometrik ölçümlerin yanında geometrik morfometrik yöntem de kullanılarak cinsiyetler arasındaki şekil farklılıkları incelenmiştir. Osteometrik değerler açısından dişi ve erkek grupları arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak genelde önemli (P < 0,05) olarak bulunmuştur. Geometrik morfometrik yöntem sonucundaki şekil farklıklarında ise genelde erkeklerden alınan ölçüm noktalarının dişilere göre daha dışarıda ve keskin açılara sahip olduğu görülmüştür. Geleneksel morfometrik yöntem ile alınan metrik ölçümlerde iki nokta arasındaki uzunluk ve açı farklılıkları üzerinden değerlendirme yapılabilirken, geometrik morfometrik yöntemde şekil bazında karşılaştırmalar yapıldığından hangi noktalarda ne tip farklılıkların olduğu daha net görülebilmektedir. Klinik pratikte geleneksel morfometrik yöntemler daha kullanışlı olsa da akademik anlamda geometrik morfometrik yöntem ile verilerin desteklenmesi ve yeniden değerlendirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis covers British Shorthair cats, which is a popular domestic cat breed in our country and defined as“brachycephalic”in terms of skull structure. The study focuses on the pelvis and femur region of cats which gynecological and orthopedic diseases of this cat breed, which are frequently encountered in clinical practice, is found to be important. In our thesis, x-ray images were used to examine the pelvis and femurs of cats, and measurements were taken in two different approaches, osteometric and geometric morphometric methods, using these images. Radiological images were obtained from a total of 40 British Shorthair cats, 20 females and 20 males, in two different positions, VD (ventro-dorsal) and LL (latero-lateral). Shape differences between the genders were examined by using geometric morphometric method as well as osteometric measurements on these images. In terms of osteometric values, the differences between male and female groups were found to be statistically significant (P < 0.05). In the shape differences as a result of the geometric morphometric method, it can be seen that the measurement points taken from the males are more outward and have sharper angles than the females. In metric measurements taken with the traditional morphometric method, the evaluation can be made on the differences in length and angle between two points, while the geometric morphometric method makes comparisons based on shape, so as result we clearly see what type of differences exist at which points. Although traditional morphometric methods are more useful in clinical practice, it is thought that is important to support and re-evaluate the data with the geometric morphometric method in academic field.