Mobil pazarlama kapsamında izinli pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
In the scope of mobile marketing, the effect of permission marketing practices on consumer buying behaviour
- Tez No: 531801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küreselleşmeyle birlikte bilgi çağı, rekabetin daha yoğun olduğu yeni iş yapma anlayışını ortaya çıkarmıştır. Bu yeni anlayış müşterilerin satın alma davranışlarını ve onları etkileyen faktörleri de değiştirmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan mobilite kavramı tüm sektörlerde olduğu gibi pazarlama alanında da giderek önem kazanmaya başlamıştır. Günümüz tüketicilerinin teknolojiyi yakından takip etmeye başlamaları pazarlamacıların faaliyetlerinde yeniliklere yer vermelerine neden olmuştur. Bu yeniliklerden bir tanesi de“mobil pazarlama”faaliyetleridir. Mobil pazarlama ekseninde oluşturulan bu çalışma dört temel bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde; pazarlama, modern pazarlama yöntemleri, izinli pazarlama ve mobil pazarlama konuları ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise; mobil pazarlama kapsamında izinli pazarlama uygulamaları ile tüketicilerin satın alma davranışları arasında anlamlı bir ilişkin olup olmadığını ölçmeye yönelik analizler yapılmıştır. Bu bölümde; Araştırma sadece Konya ilinde ikamet eden, mobil alışveriş kullanıcıları üzerinde uygulamıştır. Metodolojisi ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular, konuya ilişkin hipotezler değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, the information age has resulted in a new approach to new activities where censorship is more intense. This new understanding has changed the purchasing behavior of customers and the factors that affect them. Where the concept of transition resulting from the rapid development of technology takes importance in the marketing sector as the situation in all sectors. Today consumers are following the technology closely and this has led consumers to take a place in marketing and innovation activities. One of these innovations is (mobile marketing). This study, which is centered in the mobile marketing focus, consists of four main sections. In the first and second sections, the topics of marketing, modern marketing methods, Permission marketing and mobile marketing are discussed. In the fourth part of the study, analyzes were conducted to calculate a meaningful relationship between consumer purchasing behavior and licensed marketing applications within the mobile marketing field. In this section, search only applies to users who sell and buy by mobile marketing residing in Konya Governorate. The recommendations were presented after evaluating the results of the methodology, the results of the research, and the relevant hypotheses.