Mobil pazarlama kapsamında sosyal medya pazarlama aktivitelerinin satın alma niyetine etkisini ölçmeye yönelik bir araştırma
A study on measuring the effect of social media marketing activities on purchase intention within the scope of mobile marketing
- Tez No: 717867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal medya kullanımı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Sosyal medyanın birincil hedeflerinden biri, bireylerin iletişim kurmalarına ve ağlar oluşturmalarına izin vermektir. Ticari boyutta ele alındığına, sosyal medya, işletmelerin karlarını artırmaları için halkla ilişkiler, mal ve hizmet pazarlamasında önemli bir rol oynamaktadır. Tüketici, sosyal medya aracılığıyla ilgisini çeken malı ya da hizmeti, yeni ürünleri ve bunlarla ilgili olarak yapılan promosyon ve kampanyaları takip edebilmektedir. Tüketicilerin ihtiyaç duydukları şeyleri tek bir tıklamayla elde edebilmeleri ve istediklerine kolayca ulaşabilmeleri, çevrimiçi alışveriş yapanların sayısını artırmaktadır. Ayrıca sosyal medya, müşterilerin istedikleri ürünü aramalarına, kontrol etmelerine ve fiyat karşılaştırması yapabilmelerine olanak tanımaktadır. İnternet üzerinden tüketiciyi çekebilecek kampanyalar ve indirimler de uygulanabilmektedir. Son 10 yılda özellikle sosyal medya alanında gösterişsiz ve sade web sitelerinden sanal ortamda daha fazla olanak sağlayan sayfalara doğru bir değişim gerçekleşmiştir. Tüketiciler, bu gelişmelerin bir sonucu olarak daha fazla ürün satın almaya teşvik edilmiştir. Bu çalışmanın birincil amacı, sosyal medya pazarlamasının müşteriler üzerindeki etkilerini ve buna bağlı olarak satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada, sosyal medya pazarlama aktivitelerinin satın alma niyetine etkisini ölçmek için Selçuk Üniversitesi'nde eğitim gören 350 uluslararası (yabancı uyruklu) öğrenciye anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda sosyal medya pazarlama aktiviteleri ile satın alma niyeti arasında anlamlı bir etki tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özellikleri ile sosyal medya pazarlama aktiviteleri ve satın alma niyeti düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of social media has increased significantly in recent years. One of the primary goals of social media is to allow individuals to communicate and build networks. Considered in a commercial dimension, social media plays an important role in public relations, marketing of goods and services for businesses to increase their profits. The consumer can follow the goods or services, new products and promotions and campaigns that are of interest through social media. The fact that consumers can get what they need with one click and get what they want easily increases the number of online shoppers. In addition, social media allows customers to search for the product they want, check and compare prices. Campaigns and discounts that can attract consumers over the Internet can also be applied. In the last 10 years, there has been a change from plain and simple websites to pages that provide more opportunities in the virtual environment, especially in the field of social media. Consumers have been encouraged to purchase more products as a result of these developments. The primary purpose of this study is to examine the effects of social media marketing on customers and, accordingly, on purchase intention. In this study, a questionnaire was applied to 350 international (foreign nationals) students studying at Selcuk University to measure the effect of social media marketing activities on purchase intention. As a result of the application, a significant effect was found between social media marketing activities and purchase intention. In addition, it was observed that there was no significant difference between the demographic characteristics of the students participating in the research, their social media marketing activities and their purchase intention levels.