İslamî Fetihler döneminde Kürtler (622–652)
Kurds in the period of Islamic conquests (622–652)
- Tez No: 531815
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kürtler, kökleri eski zamanlara dayanan uzun bir tarihe sahiptirler. Tarih boyunca köklü dinleri, bağımsız devletleri olmuştur. Kürtler, İslâmiyet'in doğuşundan önce yönetimde oldukları son devlet Büyük Medya İmparatorluğu'nun yıkılışından sonra küçük devletçiklere bölünmüş ve on bir asır boyunca (M.Ö.550-M.S.638) Ahmeniler, Makedonyalı İskender, Selevkoslar, Aşkaniler ve son olarak Sasaniler ile Bizans İmparatorluğu'nun hâkimiyeti altında yaşamışlardır. İslâmiyet'ten önce Putperestlik, Zerdüştlük, Manihaizm, Mazdeizm, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi dinlere inanan Kürtler, Müslümanlarla ilk kez hicrî 16. yılda Celula Savaşı'nda Sasani ordularında yer almaları sebebiyle karşılaşmışlardır. Kürtlerin, Müslümanlarla ilk kez temas kurdukları Celula Savaşı Müslümanların zaferiyle sonuçlanmıştır, Bu savaş Kürt topraklarına açılan bir kapı olmuş ve İslâmiyet Kürt bölgelerinin tümüne yayılmıştır. Milâdî 637 de başlayan İslâmî Fetihler, 646 yılında son bulmuş ve Kürt topraklarının tümü İslâm Devleti'nin hâkimiyeti altına girmiştir. Bu fetihler sayesinde Bizans ve Sasanilerin savaş sahası olması sebebiyle küçük parçalar ve devletçiklere bölünmüş halde olan Kürt bölgeleri, İslâm devletinin çatısı altında yeniden yapılandırılmış ve birlik haline gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Kurds has a long history that have their origins in old times. Throughout history, they have established religions and free states. After the destruction of Big Media Empire which was the latest dominated state before the birth of Islams, Kurds were devided into small states, and during 11 centuries, they had lived under the dominance of Ahmeni on, Macedonian Alexander, Seleucids, Parthia and at last, Sasanians and Byzantine Empire. Before Islam, Kurds believed in religions like Idolatry, Zoroastrianism, Manichaeism, Mazdeizm, Judaism and Christianity. They had first encountered Muslims in Celula War AH in 16. by locating in Sassanian Army. Celula War, which Muslims and Kurds contacted at the first time with each other, ended with the victory of Muslims. This war was an opening door to Kurdish lands, and Islam spreaded over all Kurdish regions. Islamic conquests that started in 637 ended in 646, and all Kurdish lands were under the dominance of Islamic State. By means of these conquests, with the reason of being battle field of Byzantine and Sassanians, Kurdish regions were devided into small pieces and states. They had configurated again under the roof of the Islamic State and had become union.