Kindi'nin Meşşâîlîk ve Mu'tezile'ye fikirsel aidiyetinin tahlili
Analysis of ideal belonging of Al-kindî to peripatetic school and Mu'tazilah
  1. Tez No: 531877
  2. Yazar: SIBĞATULLAH İĞDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEKİRYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, İlk İslâm flozofu Yakub b. İshak el-Kindî'nin düşünsel aidiyetini incelemeyi hedeflemektedir. Kindî'nin Mu'tezile mezhebine mensup olup olmadığı öteden beri tartışılan bir mesele olmuştur. Özellikle Kindî'nin Mu'tezile düşüncesinin hakim olduğu bir dönemde Beytü'l-Hikme'de bulunması bu iddiayı savunanlar tarafından delil kabul edilmektedir. Filozofun ayrıca Meşşâî felsefe okuluyla bağlantısı da tartışma konusudur. Kindi'nin, her ne kadar mantık, fizik, ilimler tasnifi gibi konulardaki düşünceleri Meşşâî ve genel anlamda Aristotelesçi bir altyapıya sahip olsa da onun özellikle Tanrı ile alakalı tartışmalarda bu anlayıştan uzaklaştığı görülmektedir. Bu tartışmalar sebebiyle kimi araştırmacılar onu Mu'tezile etkisiyle hareket eden bir filozof olarak tanımlarken, kimileri de İslâm Meşşaî geleneğinin ilk savunucusu olarak nitelemişlerdir. Biz Kindî'nin bu iki anlayışın tam olarak neresinde durduğunu, belli başlı birkaç konu çerçevesinde inceleyecek ve flozofumuzun ilmî birikimi ve özgün fkirlerinin, onu yalnızca bir noktada konumlandırmaya müsaade etmeyeceğini açıklamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the intellectual belonging of the first Islamic philosopher Yaʻqūb ibn ʼIsḥāq al-Kindī. It is discussed all along that whether al-Kindī is a member of the Muʿtazila or not. Especially, the fact that al-Kindī was in Beytü'l-Hikmah at a time when Muʿtazila's thought prevailed is accepted as evidence by those who defend this claim. In addition to It is discussed that his connection to peripatetic Islamic philosophy. Although al-Kindī 's thoughts on logic, physics, classification of science have an Aristotelian background, it is seen that he has been distanced from this understanding especially in discussions about God. Because of these arguments, some researchers described him as a philosopher acting under the influence of Muʿtazila, while others characterized him as the first advocate of the Islamic Peripatetic Tradition. In this master's thesis, we will examine exactly where al-Kindī stands in these two views within the framework of a few major issues and we will try to explain that al-Kindī 's knowledge and his original ideas do not allow him to be positioned at one point.