Refik Halid Karay'ın Memleket Yazıları'nda halk bilimi unsurları
Folklor elements in Refik Halid Karay's 'Memleket Yazıları'
  1. Tez No: 531884
  2. Yazar: FATİH KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Refik Halid'in gazetecilik-yazarlık kariyeri 1908 yılında Servet-i Fünûn'la başlamıştır. Yazarın ikinci sürgün yılı 1922'ye kadar olan yayın faaliyetleri araştırmalara konu olmuş; bu dönem yazıları, eserleri kitap olarak yayımlanarak okuyucularla buluşmuştur. Ancak yazarın 1922'den 1938'e kadar 16 yıl süren ikinci sürgünlük yıllarının gazete yazılarına ulaşılamamıştır. Tuncay Birkan, Refik Halid Karay'ın 1938'de yurda dönüşüyle başlayan ve ölüm yılı 1965'e kadar süren gazete yazılarını“Memleket Yazıları”adıyla temalarına göre ayırıp 18 kitap halinde yayımlayarak günümüz okuyucusu ile buluşturur.“Tan”,“Akşam”,“Yeni İstanbul”,“Zafer”gibi dönemin en çok ses getiren gazete ve dergilerinde yayınlanmış bu yazılar kültür, sanat, siyaset içerikli temalarıyla sosyal bilimciler için önemli bir kaynak durumundadır. Yazarın 27 yıla yayılan yoğun gazetecilik faaliyetinin 18 kitapta toplanan verimleri, folklor açısından da zengin bir kaynak durumundadır. Bu tezin amacı,“Memleket Yazıları”nı Sedat Veyis Örnek'in araştırma kadrosunu dikkate alarak halk bilimi açısından incelemektir. Tez çalışmasında öncelikle yazılar okunarak folklor araştırma kadrosu başlıklarına göre fişlenmiş; bu fişlemeler değerlendirmeye tabi tutularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Refik Halid's edition activities which started with Servet-i Fünûn in 1908 untill 1922 which is the year of the second exile in his career of journalism-authorship have been the subject of research. The writings and works of this period were published as book and met with readers. However, writer's newspaper articles of the second exile which lasted for 16 years from 1922 to 1938. Tuncay Birkan, newspaper article which started with Refik Halid Karay's return to homeland in 1938 and until to the death year of 1965, published in 18 books according to their theme which are under the name of“Memleket Yazıları”and are met with the readers. Published in the most prominent newspapers and journal of the period such as“Tan”,“Akşam”,“Yeni İstanbul”and“Zafer”, these articles with the themes of culture, art, politics are significant source for social scientists. The author's extansive journalistic activity in 27 years, collected in 18 books, is a rich source of folklore, as well. The aim of this thesis is to examine“Memleket Yazıları”in terms of the folklore considering the research framework of Sedat Veyis Örnek. In the thesis study, firstly the texts were read and recorded according to the titles of folklore research staff; these records were examined on the basis of an evoluation.