Refik Halid Karay'ın Memleket Hikayeleri'nde kelime grupları
  1. Tez No: 103821
  2. Yazar: ATİLA ÖZSÖYKE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışma, Refik Halid Karay'ın“Memleket Hikâyeleri”ndeki Yatık Emine, Şeftali Bahçeleri, Koca Öküz, Vehbi Efendi'nin Şüphesi, Boz Eşek, Komşu Namusu, Kuvvete Karşı hikâyelerindeki kelime gruplarının tahlilini içerir. İsim tamlamaları, sıfat tamlamaları, ikilemeler, fiilimsiler, edat grupları ve unvan grupları bu çalışmada incelenen kelime gruplarıdır. İsim tamlamaları; belirtili, belirtisiz ve zincirleme isim tamlamaları şeklinde tahlil edilmiştir. Belirtili isim tamlamaları incelenirken“tamlayanı ayrılma hâl eki alanlar”,“tamlayan ve tamlanan arasına kelime veya kelime grubu girenler”alt başlıklarına yer verilmiştir. Sıfat tamlamaları; işaret, sayı, soru, belirsizlik, niteleme sıfatlan ve fiilimsilerle kurulanlar şeklinde incelenmiştir. Sayı sıfatları; asıl, sıra, üleştirme sayı sıfatları alt başlıkları altında verilmiştir. İkilemeler; aynı kelimenin tekranyla yapılanlar, zıt anlamlı kelimelerin tekranyla yapılanlar, biri anlamlı diğeri anlamsız iki kelimenin tekranyla yapılanlar, her ikisi anlamsız iki kelimenin tekranyla yapılanlar, yakın veya eş anlamlı kelimelerin tekranyla yapılanlar ve yansımalarla yapılan ikilemeler şeklinde yer alır. Fiilimsiler; isim-fıil grupları, sıfat-fiil gruplan ve zarf-fiil grupları şeklinde ele alınmıştır. Edat grupları ve unvan gruplarının incelemesine tezin son bölümünde yer verilmiştir. İnceleme yapılırken her alt başlıktaki kelime grupları alfabetik sıraya göre sıralanmış ve numaralandınlm ıştır. Her kelime grubu geçtiği cümlede koyu şekilde gösterilmiştir. Kelime gruplarının yer aldığı cümlelerin sonunda kelime gruplarının hangi hikâyede, kaçıncı sayfa ve satırda geçtiği belirtilmiştir. Tez, Memleket Hikâyeleri' nin üçüncü baskısı esas alınarak hazırlanmıştır. İncelemesi yapılan hikâyelerin metni sonuç bölümünden sonra yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work contains an analysis of the word groups that are found in the stories which are gathered under the name of“Memleket Hikayeleri”(Stories of Homeland): Yatık Emine (Leaner Emine), Şeftali Bahçeleri (Gardens of Peach), Koca Öküz(Big Ox), Vehbi Efendi'nin Şüphesi (Vehbi Efendi's Doubt), Boz Eşek(Grey Donkey), Komşu Namusu (Honour of Neighbour), Kuvvete Karşı (Against The Strength) by Refik Halid Karay. Noun phrases, adjective phrases, repetatives, verbals, prepositional phrases, reputation phrases are the word groups that are treated in this work. Noun phrases are treated in three categories: possessive construction, indeterminate genitival construction, continious construction. Possessive constructions are held under three headings:“which's definings take conditional affix”,“which are take a word or word phrase between definings and defineds”and“which has lost definings”. Adjective phrases are handled as those used with demonstrative adjectives, numeral adjectives, question adjectives, descriptive adjectives and which are constructed by verbals. Numeral adjectives are given under these headings: cardinal number adjectives, order number adjectives and distribute number adjectives. Repetation are groupped as“those made with a repetation of the same word, those made with a repetation of antonyms, those made with a repetation of meaningless words, those made with a repetation of synonims or words that have similar meanings, those made with a repetation of reflections and with repetations that is followed by a inflection affix. Verbals are examined as follows: ”verbal nouns, adjectival verbs and adverbal phrases“. Prepositional phrases and reputation phrases are examined in the last section of the thesis. While studying the word groups in each sub-headings are ordered and numbered alphabetically. Each word groups are demonstrated in bold. At theend of the sentences that word groups are in it, indicated that the word groups belong to which story, what page and line. The thesis is based on the third edition of ”Memleket Hikayeleri" (Stories of Homeland). The text of the stories that being examined takes place after the conclusion section.