Refik Halid Karay'ın memleket hikayelerinde söz dizimi
Syntactic structure in the Refik Halit Karay's memleket hikayeleri
- Tez No: 89899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKİM SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ REFİK HÂLÎD KARAY'IN MEMLEKET HİKÂYELERİNDE SÖZ DİZİMİ Ayşe BULUT Danışman: Doç. Dr. Mukim SAĞIR 1999, Sayfa: 282 Jüri 1. Doç. Dr. Mukim SAĞIR 2 3 Bu çalışmada Refik Hâlid Karay'ın Memleket Hikâyeleri adlı eserinden seçilmiş 10 hikâyesinde cümle yapılan ve kalıplan incelenmiş Standart Türkiye Türkçesi ile benzer ve farklı yönleri ortaya çıkarılmıştır. Yazarın hayatı eserleri kısa olarak tanıtıldıktan sonra, üslûp ve yazarın üslûbu hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmada dilbilim uygulaması denenmesine rağmen geniş bir teorik ak yapı sunulmaya çalışılmıştır. Hikâye metinleri incelenirken derin yapı ilişkilerine önem verilmiştir. Bu konuda öncelikli olarak kelime gruplan ele alınmış ve kelime gruplarının şekilleri ve kullanım yoğunluğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ağırlık noktasını cümle, cümlenin öğeleri ve çeşitleri ile hikâyelerde geçen yaklaşık 2008 kadar cümlenin söz dizimi incelenmesi oluşturmuştur. İncelenen hikâyeler kronolojik sıraya sadık kalınarak, ele alınmaya özen gösterilmiş, Yatık Emine adlı hikâyenin ilk 136 cümlesi, diğer hikayelerin bütün cümleleri ele alınmıştır. Konuların örneklendirilmesinde metinlere, I. Yatık Emine, II. Şeftali Bahçeleri, in. Bir Taarruz, IV. Yatır, V. Boz Eşek, VI. Garip Bir Hediye, VII. Şaka, VIII/ Küs Ömer, IX. Vehbi Efendi'nin Şüphesi ve X. Koca Öküz şeklinde metin numarası verildi Her bir cümle numaralandınlarak(VI/20), bağlı ve sıralı cümlelerde yer alan cümleler de aynca numaralandınlrnıştır(VI/20/l-2-3..). Bütün cümlelerin kalıplan oluşturularak, metin sonunda geniş bir şekilde tablolar hâlinde sayısal olarak, metin içerisinde ise örnekler şeklinde sunulmuştur.“EC YülSmÖGRETÎM KÜRÜ ”"KÛMAKTASYOK KEFICE:
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS SYNTACTIC STRUCTURE IN THE REFİK HÂLİD KARAY'S THE MEMLEKET HİKAYELERİ SUPERVISOR: ASC. PROF. MUKİM SA?IR 1999, 282 PAGE JURY: 1. ASC. PROF. MUKİM SA?IR 2 3 This research studies ten short stories of Refik Hâlid Karay' s great work titled Memleket Hikâyeleri. In the study sentence structures have been analysed and then these structures have been compared and contrasted to Standard Türkiye Turkish. The study includes the biography of the author, a review of his major works and a section that provides general information on style and the literary style of the author. The study aims to provide a wealth of theoretical information on the subject. While analysing the stories, the relation between the deep and the surface structures have been analysed. To do this, the researcher has primarily dealt with word groupings and their formation and frequency. The major focus of the study is sentence, parts of sentence and the syntactic study of 2000 sentences appeared in his various stories. The stories have been studied according to a chronological order. The first 136 sentence of Yatık Emine and all sentences of other stories have been analysed. To represent the topics, the narratives have been codified like, I. Yatık Emine, II. Şeftali Bahçeleri, HI. Bir Taarruz, IV. Yatır, V. Boz Eşek, VI. Garip Bir Hediye, VH. Şaka, VTII/ Küs Ömer, IX. Vehbi Efendi' nin Şüphesi ve X. Koca Öküz. Every sentence has been numbered (VI/20), the sentences that are part of relative and compounding(coordinate) sentences have also been numbered (VI/20/1-2-3..). Finally all sentences have been grouped under specific sentence patterns and these patterns have been presented as tables.