Tüketicilerin taklit ürün satın alma niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Hazır giyim sektörü üzerine bir araştırma
Determining the factors affecting consumers' purchase intetion for counterfeit products: A research on garment industry
- Tez No: 531894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin amacı, tüketicilerin taklit ürün satın alma niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. İlk bölümde, varlığını yalnızca modern dönemde değil antik dönemlerde dahi sürdüren taklitçilik olgusu, taklitçilik faaliyetlerinin tarihçesi, büyüme sebepleri ve sonuçları tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, yazın taraması sonucunda sınıflandırılan ve tüketicilerin taklit ürün satın alma niyetine etkisi olduğu düşünülen değişkenlerin tanım ve açıklamaları yapılmıştır. Uygulama bölümü olan üçüncü bölümde ise İstanbul'da tüketicilerden yüz yüze anket yöntemiyle toplanan veriler kurulan araştırma modeli çerçevesinde çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Bu bölümde ilkin araştırmada kullanılan değişkenlere paket programlar yardımıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırma modelinde kalan boyut ve değişkenlerin tüketicilerin taklit ürün satın alma niyetleri üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla farklılık, etki ve ilişki analizleri yapılmıştır. Sonuçlara göre, ürüne ilişkin faktörler boyutunda yer alan ve ikincil analiz sonucunda araştırma modelinde kalan algılanan değer, algılanan risk ve fiziksel ürün görünümü değişkenlerinin tamamının tüketicilerin taklit ürün satın alma niyeti üzerinde etkisi bulunmaktadır. Öte yandan sosyal faktörlerden yalnızca referans grup etkisinin taklit ürün satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu vargısına ulaşılmıştır. Tüketiciye ilişkin faktörlerden ise kendini izleme yeteneğinin ise taklit ürün satın alma niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca tüketiciye ilişkin faktörlerin tamamının yaş değişkeni ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine factors that affect consumers' purchase intention for counterfeit goods. History of counterfeiting, growth reasons, results of counterfeiting and last but not least, counterfeiting as a phenomenon were treated in the first part. The variables which classified after literature review and arguably have effect on consumers' purchase intention for counterfeit products were defined and explained in the second part of thesis. Finally in the application-based third section, data collected by face-to-face surveys from consumers in Istanbul were analyzed in the framework of the reasearch model. Confirmatory factor analysis were conducted in the first place for all variables with the help of packaged softwares. The variables and dimensions remaining in the research model after confirmatory factor analysis were examined in order to measure presumptive effects on the consumers' intention to purchase counterfeit goods. For this purpose, differences, effects and relationship analyzes were carried out. According to the results, all of the ultimate variables which subsumee into product related dimension have significant effects on consumers' purchase intention for counterfeit products. These variables are perceived value, perceived risk and physical product appearance. But then it was seen that purely reference group influence has significant effect on consumers' purchase intention for counterfeit products in the social related dimension. On the other hand, all the variables under consumer related dimension excluding the self-monitoring ability has effect on consumers' purchase intention for counterfeit products. Also all of the variables under consumer related dimension were found to have significant relationship with the age