Poliklonal immunoglobin M zenginleştirilmiş intravenöz immunoglobin (pentaglobin®) tedavisi alan çocuk hastaların klinik, laboratuar özellikleri ve prognoz değerlendirmesi
Clinical, laboratory features and prognosis assessment of children receiving treatment with polyclonal immunoglobin M-enriched intravenous immunoglobin (pentaglobin®)
  1. Tez No: 531895
  2. Yazar: EMIN ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sepsis tedavisinde poliklonal immunoglobin M zenginleştirilmiş intravenöz immunoglobin (IVIgGAM) infüzyonu ile ilgili farklı yaş gruplarında çalışmalar bulunmakla birlikte çocuk yoğun bakım ünitelerinde kullanımı ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı standart tedaviye ilave olarak uygulanan IVIgGAM kullanımının mortaliteye olan etkisinin değerlendirilmesidir. Bu retrospektif çalışmada 2010-2017 yılları arasında standart enfeksiyon/sepsis tedavisine ek olarak IVIgGAM infüzyonu alan (104 olgu 3 gün, 150 olgu 5 gün), sepsis, septik şok ya da çoklu organ yetmezliği tanısı olan 254 çocuk hasta (119 kız, 135 erkek; 1-216 ay) alındı. Hastaların 28 günlük izlemlerinde; mortalite sepsis olgularında %4, septik şok olgularında %34.7, çoklu organ yetmezliği olgularında ise %61 olarak saptandı. Üç gün IVIgGAM tedavisi alan grupta mortalite %40.3 iken 5 gün tedavi alan grupta mortalite %20.6 saptandı.
Özet (Çeviri)
Although there are studies in different age groups regarding the infusion of polyclonal immunoglobin M-enriched intravenous immunoglobin (IVIgGAM) in the treatment of sepsis, data on use in pediatric intensive care units are limited. The aim of this study was to evaluate the effect of IVIgGAM on mortality in addition to standard treatment. In this retrospective study, 254 children (119 female, 135 male; 1-216 months) with sepsis, septic shock or multiple organ failure who received IVIgGAM infusion (104 cases 3 days, 150 cases 5 days) in addition to standard infection/sepsis treatment between 2010 and 2017. The mortality rate was 4% in sepsis, 34.7% in septic shock and 61% in multiple organ failure cases in 28 days follow-up. The mortality rate was 40.3% in the group receiving IVIgGAM for 3 days and the mortality rate was 20.6% in the 5 days treatment group.