Nötropenik hastaların vücut sıcaklığı ölçümünde aksiller, temporal ve timpanik bölgelerden yapılan ölçümlerin karşılaştırılması
Comparison of measurement of body temperature fromaxillary temporal artery and tympanic membrane in neutropenic patients
- Tez No: 531936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, nötropenik hastaların vücut sıcaklığı ölçümünde aksiller, temporal ve timpanik bölgelerden yapılan ölçümleri karşılaştırmak amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Ağustos 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Servislerinde (2, 3, 4 ve 5.göğüs servislerinde) yatarak tedavi gören erişkin hastalarda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş ve üstü, gönüllü, nötropeni tanısı ile yatarak tedavi gören erişkin hastalar (n=60-300 ölçüm) oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Timpanik Membran Termometresi, Temporal Arter Termometresi, Elektronik Aksiller Termometre ve Hasta Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmaya dahil olma ölçütlerine uygun hastalar belirlendikten sonra araştırma hakkında bilgi verilmiştir, gönüllü olan hastalardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Hastalarla ilgili tanıtıcı bilgiler Hasta Bilgi Formu'na kaydedildikten sonra, aksiller, temporal ve timpanik bölgelerden yapılan vücut sıcaklığı ölçümleri Hasta Bilgi Formu'na kaydedilmiştir. Ölçümlere aksiller bölgeye elektronik aksiller termometrenin yerleştirilmesiyle başlanmış ve elektronik aksiller termometrenin ölçüm sonucu için sinyal vermesini beklerken sırasıyla timpanik ve temporal bölgelerden ölçümler yapılmıştır. Ölçümler arasındaki süre 10 saniyeyi geçmeyecek şekilde planlanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma hesaplanmıştır. Ayrıca Bland Altman yöntemi ile verilere ilişkin grafikler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Research was quasi -experimental in order to compare of measurement of body temperature from axillary temporal artery and tympanic membrane in neutropenic patients. Research was carried out with adult patients who receiving inpatient treatment in Izmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital Chest Services (2, 3, 4 and 5th chest services) between August 2017- May 2018. The sampling of research consisted of volunteer adult patients (18 years old or above) who were receiving therapy as in-patient with a diagnosis of neutropenia (n=60- 300 measurement). In research data were collected by using Tympanic Membrane Thermometer, Temporal Artery Thermometer, Electronic Axillary Thermometer and Patient Information Form. During data collection, after patients that met inclusion criteria were identified, they were given information related to research and those that were volunteered to participate have provided informed consent. Introductory information about the patients after recording on the Patient Information Form, body temperature measurements from axillary, temporal and tympanic were recorded on the Patient Information Form. Measurements were initiated by the placement of the axillary thermometer in the axillary and measurements were taken from the tympanic and temporal respectively while the electronic axillary waited for the thermometer to signal for the measurement result. The time between measurements is planned not to exceed 10 seconds. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) was used in the analysis of data. In statistical analyses of data, the frequency, percentage, average and standard deviation were calculated. In addition, graphics related to data were drawn through Bland Altman method.