Celâl Al-i Ahmed'in hayatı, edebi kişiliği ve Zen-i Ziyâdî adlı hikâye kitabının teknik ve tematik açıdan incelenmesi
A technical and thematic investigation of the life, literary personality of Celâl Al-i Ahmed and his short story book called zen-i ziyâdî
- Tez No: 531984
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YAYLALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, İran'ın çağdaş yazarlarından biri olan Celâl Âl-i Ahmed'in hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkında bilgi vermek ve Zen-i Ziyâdî adlı hikâye seçkisini incelemektir. Çalışma bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde çağdaş İran öykücülüğü konusuna kısaca değinilmiş; dönemin öncülerinden genel olarak bahsedilmiştir. Birinci bölümde Celâl Âl-i Ahmed'in hayatı, eserleri ve edebî üslubu hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Celâl Âl-i Ahmed'in Zen-i Ziyâdî adlı hikâye seçkisi olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, zaman, mekân, şahıs kadrosu ve hikâyeye dair tespit ve eleştiriler bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give information about the life, works and literary personality of Celal-a-Ahmed who is one of the contemporary writers of Iran and to examine the story of Zen-i Ziyâdî. The study consists of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction part of the study, the subject of contemporary Iranian narrative is briefly mentioned; pioneers of the period are mentioned in general. In the first chapter, general information about the life, works and literary style of Celal Al-Ahmad was given. In the second part, Celal Al-Ahmad's story of Zen-i Ziyad was examined in terms of plot, narrator and point of view, time, place, personnel and story.