Gebelik haftasına göre simetrik ve asimetrik büyüme geriliği olan geç prematüre bebeklerin nörogelişimsel sonuçlarının karşılaştırılması
Gebelik haftasina göre simetrik ve asimetrik büyüme geriliği olan geç prematüre bebeklerin nörogelişimsel sonuçlarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 532029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TOLGA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gebelik haftasına göre büyüme geriliği olan yenidoğanlar doğumdan sonra birçok riskle karsı karşıyadırlar. Bu bebeklerin aynı zamanda nörodavranışsal anormallikleri de olabilir. Okul çağı ve yetişkin döneme geldiklerinde büyüme ve gelişmelerinde olumsuz sonuçlarla karşılaşma eğiliminde olurlar. Simetrik SGA bebekler daha az hücre sayısına sahip oldukları için postnatal süreçte de gelişimleri daha az olur ve hayatları boyunca da öyle kalır. Diğer taraftan asimetrik olanların hücre sayısının normal olması nedeniyle büyümeyi yakalama olasılıkları daha yüksektir. Biz de çalışmamızda geç preterm simetrik ve asimetrik SGA bebeklerin düzeltilmiş 18-24. ayda Bayley-III testi ile dil, motor, bilişsel becerilerini ve genel gelişimlerini değerlendirmeyi, nörogelişimsel prognoza etki eden faktörleri belirlemeyi ve simetrik ve asimetrik SGA'lar arasındaki farkları incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı ve Gelişimsel Pediatri Bilim Dalı'nda Ocak 2018-Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hastanemizde Ocak 2015-Kasım 2017 tarihleri arasında 34 hafta sıfır günden 36 hafta 6 güne kadar doğan, gebelik haftasına göre vücut ağırlığı 10. persentil eğrisinin altında olan, yenidoğan yoğun bakım ünitesinden veya annesinin yanından taburcu edilen bebekler yatan hasta ve doğum kayıtlardan belirlendi. Bu bebekler simetrik SGA (hem vücut ağırlığı hem baş çevresi 10. persentilin altında) ve asimetrik SGA (sadece vücut ağırlığı 10. persentilin altında,) olarak iki gruba ayrıldı. Simetrik SGA grubunda 14, asimetik SGA grubunda 16 hasta olmak üzere toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulara psikomotor gelişimlerini değerlendirmek amacıyla düzeltilmiş 18-24. ayda vakaları bilmeyen bir çocuk gelişim uzmanı tarafından Bayley-III testi uygulandı. Bulgular: Dil (p:0,044) ve motor (0,031) alanlarda Bayley-III ortalama bileşik puanları asimetrik SGA bebeklerde anlamlı ölçüde daha yüksekti. Bilişsel alanda ise gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p:0,127). İfade edici dil alanında asimetrik grubun puan ortalaması anlamlı derecede daha yüksekti (p:0,008). İnce motor becerilerde asimetrik grubun puan ortalaması anlamlı derecede daha yüksekti (p:0,004). Hipotezimiz ile uyumlu olarak simetrik SGA grubun asimetrik SGA grubuna göre dil ve motor alanlarda sonuçları daha kötüydü. Sonuç: Bu çalışmada simetrik SGA bebeklerin asimetrik SGA bebeklere göre nörogelişimsel açıdan anlamlı ölçüde daha olumsuz sonuçları olduğu görüldü. Literatürde bu konuda yapılan çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu yüzden simetrik ve asimetrik SGA bebeklerin nörogelişimsel prognozlarını ve prognoza etki eden faktörleri belirlemek için, daha geniş bir grupta ve çok merkezli daha fazla sayıda çalışmalar yapılmasının gerektiğini, böylelikle riskli grubun erken dönemde tanınması ve mümkünse daha erken dönemde müdahale edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Small for gestational age newborns face many risks after birth. These babies may also have neurobehavioral abnormalities. These infants tend to have poor growth and neurodevelopmental outcome when they reach the school age and adulthood. Symmetrical SGA babies have lesser number of cells and small cell size. On the other hand, those who are asymmetric are more likely to catch up because of the normal number of cells. We aimed to assess the language, motor, cognitive skills and general development and factors affecting the neurodevelopmental prognosis in symmetrical and asymmetrical SGA infants using the Bayley Scales of Infant and Toddler Development, Third Edition (Bayley-III). Material and methods: The study was carried out in Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics,,Division of Neonatology and Division of Developmental Pediatrics between January 2018 and June 2018. We recruited infants from the birth registry records born between January 2015 and November 2017, at 340/7 to 366/7 gestational weeks whose birth weight is less than the 10th percentile for gestational age, discharged with mother or from the neonatal intensive care unit. These babies were seperated into two groups as symmetric SGA (both the birth weigth and head circumference below the 10th percentile) and asymmetric (only weight below the 10th percentile) SGA. A total of 30 patients 14 in symmetrical and 16 in asymmetrical SGA groups were included to the study. Bayley-III was applied to all the cases in order to assess their psychomotor development levels. Results: Median Bayley-III composite scores in the language (p:0,044) and motor (0,031) domains were significantly higher in asymmetrical SGA infants. In the cognitive domain no significant difference was found between the two groups (p:0,0127). Expressive language scores were significantly lower in symmetrical SGA infants (0,008). Fine motor scores were significantly lower in symmetrical SGA infants (0,004). Conclusion: In this study, we found that symmetrical SGA infants have worse neurodevelopmental outcomes than asymmetrical SGA infants. The number of subject in this study is very limited. We therefore think that multicenter studies with larger groups should be carried out to determine prognosis in symmetrical and asymmetrical SGA infants and the factors affecting the prognosis in this way, it will be possible to recognize the high risk group in the early period and to intervene in the earlier period.