Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerin taburculuk sonrası büyümeleri
Growth of low birth weight preterm infants after discharge
- Tez No: 409530
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER KAYNAK TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÇDDA'lı bebekler büyümeleri ve gelişmelerine rağmen 2 yaş değerlendirmesinde büyük bir oranının term yaşıtlarına göre büyümeleri geri kalmıştır. Bu bebeklerde morbidite ve mortaliteyi önlemek için uygun zamanda doğum öncesi konsültasyon, erken postnatal beslenme, daha sonraki beslenme, büyüme ve gelişiminin hassasiyetle takip edilmesi çok önemlidir. Bu çalışmada, çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) preterm bebeklerin düzeltilmiş 2. yaşına kadar olan büyüme özelliklerinin araştırılması, büyümeyi yakalama zamanı ve büyümeye etki eden faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden taburcu olan ve taburculuk sonrasında Yenidoğan Polikliniğinde izlenen doğum ağırlığı 1500 gr ve altı olan 77 preterm bebek dahil edildi. Dosya kayıtlarından olguların demografik bilgileri, obstetrik özgeçmişi, prenatal, natal ve postnatal klinik özellikleri, hastanede izlem süresi, bu sürede geçirdiği morbiditeler, mekanik ventilasyon (MV) süresi, düzeltilmiş 2. yaşına kadar olan ağırlık, boy ve baş çevrelerini içeren büyüme verileri retrospektif tarama yapılarak değerlendirildi. Doğumdaki ve taburculuktaki büyüme verileri Fentonun prematüre bebekler için büyüme eğrileri referans alınarak değerlendirildi. Büyüme verileri olguların düzeltilmiş yaşlarına göre değerlendirildi. 40. GH-6.-12.-18. ve -24. aylardaki büyüme verileri Türk çocukları için düzeltilmiş büyüme persentil eğrileri ve Z skorlama sistemi ile değerlendirildi. Büyümeyi yakalama yaşa göre ağırlık, boy, baş çevresinin -2 SDS ve üzerinde devam etmeye başladığı ay olarak kabul edildi. İstatistiksel değerlendirme Shapiro-Wilk testi ve Mardia; (Dornik and Hansen omnibüs) testi, Leneve testi, Paired-Samples T test, General Linear Model-Repeated Anova (Post Hoc analizi için Bonferroni), Pearson Correlation ve Spearman's rho testleri ile yapıldı. Çalışmaya alınan ÇDDA 77 olgunun %51'i erkekti ve %83'ü AGA, %12'si SGA, %5'i LGA bebek idi. Ortalama yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış süresi 41,5±19,94 gün olan olguların %79,2'sine RDS, %7,8'ine BPD, %26'sına PDA, %44,2'sine sepsis, %5'ine evre 2 NEK tanısı konulmuştu. Olguların %9'u üç günden fazla steroid tedavisi almıştı.
Özet (Çeviri)
Although infants with very low birth weight (VLBW) grow and develop, the growth of a significant proportion of them at age-2 evaluation falls behind compared to their term peers. In order to prevent morbidity and mortality in these infants, it is very important to perform prenatal consultation in time, early postnatal nutrition, later nutrition and to follow carefully their growth and development. This study focuses on preterm infants with very low birth weight and aims to investigate their growth properties up to their corrected age of 2, the time to capture the growth and evaluate the factors that affect the growth. This study involved 77 preterm infants with birth weight of 1500 gram or less. These infants had been discharged from the Neonatal Intensive Care Unit of Adnan Menderes University Medical School Pediatry Department; post-discharge follow-ups were carried out by Neonatal Polyclinic of the same department. The following retrospective screening data of the cases were first obtained from their records and then were evaluated: demographic information, obstetric history, prenatal, natal and postnatal clinical findings, the follow-up duration at the hospital and the morbidities experienced during this time, duration of mechanic ventilation (MV), growth data up to their corrected age of 2 that consist of weight, height and head circumference. The growth data at birth and at discharge were evaluated with respect to the growth curves for premature infants by Fenton. The growth data were evaluated accordance with corrected age of the patients. The growth data for 40th gestation week-6th month, -12th month, -18th month and -24th month were evaluated with respect to the corrected growth percentile curves for Turkish children and Z-scoring system. The growth capturing month is said to have occurred when weight, height and head circumference with respect to the age is steadily -2 SDS and above. Statistical evaluations were performed by the following statistical tests: Shapiro-Wilk test and Mardia; (Dornik and Hansen Omnibus) test, Leneve test, Paired-Samples T test, General Linear Model-Repeated Anova (Bonferroni for Post Hoc analysis), Pearson Correlation and Spearsman's Rho test. Out of 77 cases with VLBW found in this study, 51% were male; 83% were AGA infant, 12% were SGA infant, and 5%were LGA infant. 79,2% of the cases that spent average 41,5±19,94 days as length of stay in neonatal intensive care unit were diagnosed with RDS; 7,8% with BPD; 26% with PDA; 44,2% with sepsis; 22% with NEK. 9% of the cases received steroid treatment for more than three days.