Aliya İzzetbegoviç'in İslamlaşma anlayışı
Alija Izzetbegovic's conception of Islamization
- Tez No: 550789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
“Aliya İzzet Begoviç'in İslamlaşma Anlayışı”başlıklı tezimizin amacı; Modern Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin kurucusu Aliya İzzetbegoviç'in Müslümanları birleştirip sıkıntılarından kurtaracak çare olarak ortaya attığı İslamlaşma anlayışını incelemektir. Çalışmamız bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemine değinilmiş ve seçilme amacı anlatılmıştır. Tezde kullandığımız sosyal bilimsel yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Tezimizin birinci bölümünde iki konuya temas edilmiştir. Öncelikle Bosna-Hersek'in XII.yüzyıl öncesinden günümüze kadar ki tarihi ele alınmış ardından ikinci konu olarak da Aliya İzzetbegoviç'in hayatı, mücadelesi ve eserleri ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Aliya İzzetbegoviç'in Müslümanların var olan sorunlarını çözmek için ortaya koyduğu İslamlaşma anlayışı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Aliya'nın bu konudaki görüşleri daha ziyade yazmış olduğu sekiz adet eseri üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde de tezin konusu hakkında genel bir değerlendirme yapılarak tez çalışması bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis named“Aliya Izzetbegovic's Conception of Islamization”is to examine the concept of Islamization which the founder of the modern Rebuplic of Bosnia and Herzegovina, Aliya İzzetbegovic, has put forward as a remedy to unite muslims. Our study consists of one introduction, two chapters and one conclusion. In the introduction the important of the subject and the methodology has been evaluated. In the first chapter two topics are discussed. First, the history of Bosnia and Herzegovina from the XII century to the present day is taken into consideration, then the life, struggle and works of Alija Izebegovic as the second subject are discussed. In the second chapter of our study, Alija Izetbegovic's approach to Islamization which he presented to solve the problems of the muslims was examined in detail. In the conclusion part, we put our opinion and results which we reached during the study.