Analysis of the cyclicality of real wages and the unemployment hysteresis inemerging economies
Gelişmekte olan ülkelerde reel ücretlerin döngüselliği ve işsizlik histerezisianalizi
- Tez No: 532048
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Doğal işsizlik oranlarının geçmiş denge işsizlik oranlardan etkilendiğine dair hipotezlerin dayanak noktası histerezis etkisidir. Tarihsel süreçte ekonomik şoklar ve takibindeki resesyon dönemlerinde işsizlik oranları artmış olsa da kimi ülkelerde kısa bir süre sonra kriz öncesi oranlarına (doğal oranı) döndüğü görülmüştür. Bazı ülkelerde ise eski dengesine dönmeyi başaramamakta ve yeni bir denge patikasında hareket etmeye devam etmektedir. İşsizlik histerezisi tespitine yönelik yapılan çalışmaların sonucunda ülkeler arası farklılıklar gözlemlenmiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmaların büyük bir kısmı işsizlik histerezisi varlığının tespitine dayandırılması ve bu bağlamda yapılan çıkarımların ekseriyetinin normatif bir değerlendirmeden ibaret olmuştur. Önceki çalışmaların çoğunun ana zayıflığı, işsizliğin makroekonomik bileşenlerini teşhis etmemesidir. Yapılan çalışmanın geçmişte yapılan çalışmaların çoğundan ayırıcı yönü, işsizlik histerezisinin varlığının tespitini birim kök test uygulamaları ile yetinilmeyip; işsizlik histerezisinin oluşmasında etkili olan şokları diğer ekonomik değişkenlerden yararlanarak ele almasıdır. Bu doğrultuda, ücret-fiyat bloğunu kapsayan stilize olgulara dayanan yapısal vektör otoregresif model uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulamada elde edilen bulgular Şili, Yunanistan, Meksika, Rusya ve Türkiye'de işsizlik histerezisi tespit edilmiş, ayrıca yapılan analiz sonucunda işsizlikteki dalgalanmaların kaynağının talep yönlü olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The models that represent the natural rate of unemployment depends on the history of the equilibrium rate are called `hysteresis` hypothesis. Although unemployment rates have increased in the course of economic shocks and subsequent recessions in some historical periods, some countries have returned to pre-crisis rates (natural rate) in a short while in some countries, it fails to return to the old equilibrium rates and continues to move on a new path of equilibrium. As a result of the studies carried out, there were differences among countries regarding the determination of unemployment hysteresis. The fact that much of the work done so far is frequently based on the determination of the existence of the unemployment hysteresis by unit roots and the conclusions made in this context are normative assessments. The main weakness of most of the studies is done so far, that did not attempt to identify and diagnose the effect of macroeconomic components affecting unemployment. The distinctive aspect of the study from most of the work done in the past, it not only aims about the determination of the presence of unemployment hysteresis with unit root test applications; it is the evaluation of the shocks which are effective in the structure of unemployment hysteresis by employing several critical economic variables. In this respect, the structural vector autoregressive model based on stylized cases covering the wage-price block implemented. The findings apparently reveal that, there is evidence for the unemployment hysteresis in Chile, Greece, Mexico, Russia and Turkey and the origin of fluctuations in unemployment for all nations managed by non-demand shocks.