Osmanlı'dan günümüze Türk hukukunda yargı etiği ve hâkimin vasıfları
From the Ottoman empire to daily in Turkish law judicial ethics and qualifications of the judge
  1. Tez No: 532058
  2. Yazar: HASAN TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Etik, bir bireyin ne yapması gerektiğini ve en iyi davranış biçimini gerekçeleriyle birlikte belirlemeye çalışır. Diğer bir deyişle doğru ve yanlışla ilgili insanlığın üzerinde mutabık kaldığı ilkeleri ifade eder. Meslek etiği ya da diğer adıyla mesleki ahlak kuralları, bir mesleği yerine getirirken uyulması gereken ideal davranışlar olarak tanımlanabilir. Yargı ve hukuk etiği ise, bu görevi yerine getiren hâkimlerin ve diğer makamların yapması gerekenleri belirleyen kurallar olmakla beraber bunun ötesine geçerek mesleki faaliyetlerin doğru bir şekilde yerine getirmeleri için yapılması gerekenin ne olduğunu da belirler. Yargı görevini yerine getirenlerin, öncelikle etik ilkeleri anlaması ve bu ilkelere bağlı olması gerekir. Türk Hukukunda, İslam'ın kabulü ile beraber, İslam Hukuk kuralları uygulanmaya başlanmıştır. Osmanlı Devletinde yargı yetkisi kadılar tarafından yerine getirilmiş, kadıların seçimi, tayin ve niteliklerine ilişkin konulara oldukça önem verilmiştir. Kadıların nitelikleri hakkında, Mecelle'de hüküm altına alınmış önemli vasıflar bulunmaktadır. Günümüzde ise Yargı etiğine ilişkin kural ve ilkeler ulusal mevzuatta Anayasa ve özel kanunlarda hüküm altına alınmıştır. Ayrıca Uluslararası alanda kabul edilen ilkeler bulunmaktadır. Hâkimler için Bangalor Etik İlkeleri, savcılar için Budapeşte İlkeleri, avukatlar için de Havana Kuralları bunların başında gelmektedir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nden günümüze Türk hukukunda yargı etiği üzerinde durulmuş, ideal bir hâkim savcı ve yargı etiği için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ethics defines what an individual should do and what the best behavior together with its justification is. In other words, ethics represents the principles of humanity that are about of right and wrong. Occupational ethics or professional ethics can be defined as ideal behaviors that must be observed while fulfilling a profession. Judicial or legal ethics is the rules governing the conduct of judges and other authorities who perform this task, but also specifies what is required to do so in order to properly carry out their professional activities. Those who fulfill the jurisdiction must firstly understand and adhere to ethical principles. In Turkish law, with the acceptance of Islam, Islamic law rules have begun to be applied. Judicial authority in the Ottoman state was fulfilled by the Muslim judges, and the matters concerning the selection, appointment and qualifications of the Muslim judges were given great importance. There are important qualifications about the Muslim judges that are put under the provisions in the Mecelle. Today, the rules and principles regarding the ethics of the judiciary are enacted in the national legislation with the constitution and special laws. There are also principles that are accepted in the international arena. Ethics of Bangalor for judges, Budapest principles for public prosecutors, the laws of Havana for lowyers are the leading ones. In this study, the ethics of judicial jurisprudence were emphasized from the ottoman state to the day-to-day, and an ideal judge, prosecutor and judicial ethics were proposed.