Türk hukukunda erken evlilikler
Early marriages in Turkish law
- Tez No: 924001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez, Türk Medeni Kanunu'nun on sekiz yaşın altında evlenmeyi mümkün kılan 124, 126 ve 128. maddelerini hukuk sosyolojisi perspektifinden inceleyerek Türk Hukuku'nda erken evliliklerin sosyo-legal analizini yapmaktadır. Çalışma, aile mahkemelerine 16 yaşında evlenme izni ile başvuran çocukların davalarına bakan aile mahkemesi hâkimleriyle yapılan nitel görüşmeleri içerir saha araştırması ile desteklenmiştir. Konumuz bakımından önem taşıyan çocukluk kavramı sosyolojik inşa sürecinden geçerek hukuk disiplinin yanı sıra diğer sosyal bilim ve iktisadi disiplinlerin alanlarına temas etmektedir. Çocukluk dönemi kendine has özelliklerinin yanı sıra aile ve evlenme temalarıyla beraber hemen hemen tüm günümüz toplumlarında evrensel ve kalıcı bir dönemi niteler. Bu çalışma kapsamında ilgili kurumların hukukla olan ilişkileri erken evlenmeler bağlamında ele alınmıştır. Tez boyunca 16 yaşında mahkeme izni ile, 17 yaşında ise aile izni ile evlenmesine müsaade edilen çocukların yanı sıra resmi evlenme akdi olmamasına rağmen erken evlendirilen çocukları kapsayan hukuk mevzuatı ve bu kapsamda kanun yapıcıların, yargı aktörlerinin, yerel mahkemelerin ve yüksek mahkemelerin erken evliliklere karşı tutumlarını içeren egemen hukuk kültürü; evlenme yaşına ilişkin hukuk kuralının Osmanlı'dan günümüze kadar tarihi gelişiminden yararlanılarak incelenmiştir. İlgili hukuk kurallarına ilişkin tartışma, çocuğun üstün yararı, toplumsal cinsiyet ve çocuk hakları çerçevesinde yürütülmüştür. Bu sayede hukuk kurallarının etkinliğinin artırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines articles 124, 126, and 128 of the Turkish Civil Code which allow marriage under eighteen, from a sociology of law perspective and conducts a socio-legal analysis of early marriages in Turkish Law. The study is supported by field research consisting of qualitative interviews with family court judges who proceed cases of children who apply to family courts for marriage permission at the age of 16. The concept of childhood goes through a sociological construction process and touches upon the fields of social sciences and economic disciplines as well as the discipline of law. Along with its unique characteristics, childhood, together with the themes of family and marriage, marks a universal and permanent period in almost all contemporary societies. In this context, the relations of relevant institutions with the law have been addressed within the framework of early marriages. Throughout the thesis, the legal legislation that applies to the children who are allowed to marry at the age of 16 with court permission and at the age of 17 with parental permission, as well as children who are married early even without an official marriage contract, and the dominant legal culture including the attitudes of lawmakers, judicial actors, local courts and high courts towards early marriages have been analyzed by examining the historical development of the legal rule regarding the age of marriage from the Ottoman Era to the present day. The discussion on the effectiveness of the relevant legal rules has been carried out regarding the best interest of the child, gender, and children's rights, in order to increase the effectiveness of the legal regulations.