Al-Si12 alaşımının metalik sodyum ile modifikasyonu
Modification of Al-Si12 alloy with metalic sodium
- Tez No: 5321
- Danışmanlar: PROF.DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
A1-Sİİ2 ALAŞIMININ METALİK SODYUM İLE MODİFİKASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Kadir KOCATEPE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Bu tezde, geniş kullanım alanxna sahip olan A1-Sİİ2 alaşımının metalik sodyum ile modifikasyonu konusunda araştırma yapılmıştır. Alaşıma kaba plakalar şeklinde yerleşen Si fazının, metalik sodyum ilavesi ile inceltilmesi ve yapıya homojen bir şekilde dağıtılması, alaşımın ötektik sıcaklığındaki değişimi ve mikro yapısı ile gösterilmesi düşünülmüştür. Deneysel çalışmada, A1-Sİİ2 alaşımı ergitildi, NaCl ile gazı giderildi. Alaşıma değişik miktarlarda ve değişik alaşım sıcaklıklarında metalik sodyum ilave edildi. Değişik bekletme sürelerinde bekletildi ve kum kalıba döküldü. Kum kalıpta soğuyan alaşımın katılaşma eğrisi ve mikro yapısı incelenerek, A1-Sİİ2 alaşımının modifikasyonu için en uygun sodyum miktarı, sodyum ilave sıcaklığı ve bekletme süresi tespit edildi. Yapılan deneyler sonucunda A1-Sİİ2 alaşımının mekanik özelliklerinde gelişmeler sağlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
MODIFICATION OF A1-Sİİ2 ALLOY WITH METALIC SODIUM (M.Sc. Thesis) Kadir KOCATEPE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT Modification of A1-Sİİ2 alloy by additions of metalic sodium that are widely used numerous in applications, has been studied in this M.Sc. thesis. The refinement and homogenousl distribution of the coarse plate form of Si phase, have been aimed to show by shift of eutectic undercooling temperature and micro structure. In this experiment, alloy of A1-Sİİ2 was melted and then degassed with NaCl. Different quantity of metalic sodium were added to the alloys at different temperature. The alloy was held that at the different of holding time and poured in the sand mould. Cooling curves and micro structures of solidified alloys in the sand mould were observed, after that, optimum quantity of metalic sodium, temperature of additions and holding time were determined for modification of A1-Sİİ2 alloy. As a result, the mechanical properties of A1-Sİİ2 alloy was improved by additions metalic sodium. Ill