6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında karada yapılan eşya taşımalarında taşıyıcının geç teslimden doğan sorumluluğu
The liability arising from the late delivery of the carriage of goods made on land under the Tuskish Commercial Code numbered 6102
- Tez No: 532122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN ORBAY ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun dördüncü kitabı olan taşıma işleri içerisinde yer alan taşıyıcının eşyayı geç teslim etmesinden doğan sorumluluğunu incelemek için hazırlanmıştır. Çalışmamızda öncelikli olarak eşya taşıma sözleşmesi, unsurları ve hukuki niteliği, sözleşmenin tarafları ile sözleşmenin ilgili kişileri Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. Daha sonra asıl konumuz olan taşıyıcının eşyayı zamanında taşıma yükümlüğü üzerinde durulmuş olup; taşıyıcının eşyayı taşıma süresinin tespiti sağlanmıştır. Devamında taşıyıcının eşyanın geç tesliminden sorumlu olma şartları, sorumluluğun düzenlenme şekli ile kural olarak taşıyıcının sınırlı sorumlu olması üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte istisna olarak belli şartlarda taşıyıcının sınırsız sorumlu olacağı hallere değinilmiştir. Ayrıca kanunda taşıyıcıya tanınan sorumluluktan kurtulma halleri ve sorumsuzluk anlaşmaları da inceleme konumuz kapsamına dâhil edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; sorumluluk davası konusu incelenmiş olup, sorumluluk davasında kimlerin davacı olabileceği, davalı olarak gösterilebilecek kişilerin nitelikleri ile davanın açılabileceği yetkili ve görevli mahkemenin hangisi olabileceği incelenmiştir. Son olarak davanın açılması gereken süre ve sürelerin hangi zaman diliminde başlayacağı ve dava zamanaşımı süreleri hakkında bilgi verilmiştir. Davada ispat yükünün kime ait olduğu hususu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study primarily deals with the carriage contract of goods, its elements and legal characteristic, the parties of the contract as well as its relevant persons within the scope of the Turkish Commercial Code. Next, the study provides the way of determining the carriage time of the carrier by putting special emphasis on the liability of the carrier for timely carriage of goods. Later on, the conditions of the liability of the carrier for the late delivery, the form of regulating the liability and the rule that the carrier has in principle limited liability are elaborated. That being said, the situations that the carrier has exceptionally unlimited liability under certain circumstances are explained. The ways of escaping from the liability as well as nonliability contracts are also included to the scope of the study. In the last section of the study, along with the liability suit, the persons who are eligible to be claimant, the characteristic of the persons being sued and the courts which have the jurisdiction are thoroughly examined. Finally, the time limit of bringing the court proceedings, the beginning point of such limits and period of limitation are meticulously revealed. The study also clarifies on which party has the burden of proof.