Osmanlı modernleşmesinde belirleyici bir anlayış olarak pozitivizm
Positivism as a determinative mind in Ottoman modernisation
  1. Tez No: 532123
  2. Yazar: HASAN SELÇUK TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çağımız teknoloji ve bilim çağı olarak bilinir. Ancak insanlık, uygarlık tarihi boyunca teknoloji ve bilimi geliştirmiştir. Bilimsel farklılıklar ve yayılma, özellikle farklı medeniyet sınırları ile bağlantılı olarak kendini göstermektedir. Bir kavşak olarak, Türkiye Doğu ve Batı medeniyetleri sınırında olmuştur. Pozitivist fikir Osmanlı İmparatorluğundaki yenilenmeden dolayı on dokuzuncu yüzyılda Türkiye'yi etkilemiştir. Bürokratlar, destekçileri ve takipçileri, bu reformu dünya savaşına kadar sürdürmüştür. Bu reformla Osmanlı imparatorluğunun korunması amaçlanmış, ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun sistemi, Avrupa sisteminden gelen bu değişimlere uygun olmamıştır. Osmanlı imparatorluğu çökmüş, ancak bu modernleşme süreci Türkiye Cumhuriyeti'nin çekirdeğini oluşturmuştur. Modernleşme hareketi rasyonalizm, pozitivizm ve evrim felsefesini içeriyordu. Bunların içerisinde özellikle pozitivist felsefe etkiliydi. Bu fikir ilk kez 1853'te görülmüş, fikrin sahibi olan Auguste Comte, Mustafa Reşit Paşa'ya bir mektup gönderip bu sistemi açık bir şekilde anlatmıştır. Yıllar sonra bu fikir, Türkiye Cumhuriyeti'nde Avrupa anlayışının ana argümanı olmuştur. Bu çalışmanın amacı Osmanlı İmparatorluğu'nun modernizasyon dönemindeki pozitivist etkilenmeyi incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Our age is known as technology and science age . However humankind developed technology and science during the civilizatons history. Scientific differences and spread especially shows itself in connection of different civilizations borders. As a crossroads, Turkey is been on eastern and western civilizations border. Positivist idea effected to Turkey in nineteen century because of restoration in Ottoman Empire. Bureaucrats ,their supporters and followers continued this reformation until the world war one. Their purpose was conservation to Ottoman empire but Ottoman empire's system was not suitable these changings which come from european system. Ottoman Empire fell but this modernisation timeline had built the core of Turkey Republic. Modernisation movement was include rationalism, positivism and evolution philosophy. Positivist philosopy was effective particularly. This idea was seen in 1853 at first time. Auguste Comte who owner of this idea, send an letter to Mustafa Reşit Pasha and told him this system clearly.After years, this idea was done main argument of understanding of europe in Turkey republic era. This work's purpose is study positivist effecting in period of modernization of Ottoman Empire