Antik Yunan hümanizmi ile rönesans hümanizminin karşılaştırılması
The comparison of humanism in antiquity and renaissance humanism
- Tez No: 532135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ortaçağın din baskısı altındaki dogmatik düşünce fikrinden kurtulma çabaları ile yapılan her türlü edebi, siyasi veya bilimsel çalışma Rönesans dönemini oluşturmaktadır. Bu çalışmalar incelendiğinde Rönesans'ın bir ilerleme olduğu kadar eskiye dönüş olduğu görülmektedir. Kelime anlamı ile de yeniden doğuş olan Rönesans, Antik Çağ Roma ve Yunan düşüncelerinin tekrar gündeme gelmiş ve antik çağdaki gibi entelektüel ve ahlaki erdemlere sahip bireylere önem vermektedir. Rönesans'ın düşünce yapısı olan hümanizm de bu fikirler ışığında vücut bulmuş ve kendini geliştirmiştir. Hümanizmin etki alanları olan sanat, din, siyaset ve bilim alanları Rönesans ve Antik Çağ dönemleri içinde incelendiğinde her iki dönemin kendine özgü ve birbirlerine benzer bazı alanlar olduğu görülmüştür. Bu çalışma iki dönemin hümanizm anlayışlarındaki farklılık ve benzerlikleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Any kind of literary, political or scientific work done with the efforts to get rid of the idea of dogmatic thought under the suppression of medieval religion constitutes the Renaissance period. When these works are examined, it is seen that the Renaissance is a kind of going back to the past progresses. The Renaissance, meaning revival, attaches importance to the individuals who have intellectual and moral virtues like antiquity. Humanism, the Renaissance's thought structure, was also embodied in the light of these ideas and improved itself. When the fields of art, religion, politics and science, which are the domains of humanism, are examined in the Renaissance and Antiquity periods, it is seen that both periods have their own unique and similar fields. This study examines the differences and similarities in understanding of humanism in the two periods.