Antalya ili il merkezi ve merkez köylerinde sığırların ayak hastalıklarının insidansı
The incidence of foot diseases in cattle living in Antalya city center and central villages
  1. Tez No: 532178
  2. Yazar: AHMET GÜRHAN AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Aydınoğlu AG, Antalya ili, il merkezi ve merkez köylerinde sığırların ayak hastalıklarının insidansı. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2009. Bu çalışmada Antalya İli, merkez ve köylerindeki sığırlarda görülen ayak hastalıklarının insidansının saptanması amaçlandı. Çalışmada, 1344 adet sığır incelendi ve 81 adet sığırda çeşitli ayak hastalıkları tespit edildi. İncelemeler sonucunda ayak hastalıklarının; %11,1'ini ulcus solae, %16,04' ünün kavisli tırnak, %20.98`inin pododermatitis, %8.64`ünün kavisli tırnak, %23.4'ü yumuşak ökçe eziği, %19.75`i interdigital pododermatitis olduğu görüldü. Bunun nedeninin hayvanların dengeli beslenememesi, barınakların hijyen ve fiziki şartlarının yeterli düzeyde olmaması, tırnak yapısındaki deformasyonlara zamanında müdahale edilmemesi, sağaltımda geç kalınması, yetiştiricilerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaması olduğu kanısına varıldı. Sonuç olarak 2008-2009 yılları arasında Antalya ili, il merkezi ve merkez köylerindeki ayak hastalıklarının insidansı, %6.03 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
AG, The incidence of foot diseases in cattle living in Antalya city center and its central villages. YYU Health Sciences Institute, Department of Surgery Master Thesis, VAN, 2009. In this study, it is aimed to state the incidence of foot diseases seen in cattle living in Antalya centrum and its center villages. In the study, 1344 cattle was examined and several foot diseases were found in 81 cattle. As a result of examination, the foot diseases were seen as 11,1 % ulcus solae, 16,04 % kavisli tırnak, 20,98 % pododermatitis, 8,64 % kavisli tırnak, 23,4 % yumuşak ökçe eziği, 19,75 % interdigital pododermatitis. Of the results were judged as under-nutrition of animals , lack of hygen and physical conditions in shelters, delayed intervention to deformations seen on hooves, late treatment, lack of adequate knowledge of the farmers. In conclusion, the incidence of foot diseases in cattle living in Antalya centrum and its center villages was found 6,03 % between 2008-2009.