Denizli yöresinde süt sığırlarında ayak hastalıklarının insidansı, nedenleri ve sağaltımı
The incidence of foot diseases, its reasons and treatment in cattle living in Denizli region
- Tez No: 532177
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Daştan İ, Denizli yöresinde süt sığırlarında ayak hastalıklarının insidansı, nedenleri ve sağaltımı. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2009. Denizli yöresinde süt sığırlarında görülen ayak hastalıklarının; nedenleri sağaltımı ve insidansının saptanması amaçlanan bu çalışmada 1090 adet süt sığırı incelenmiş ve 71 adet sığırda çeşitli ayak hastalıkları gözlenmiştir. İncelemeler sonucunda ayak hastalıklarının ; %11,1'ini ulcus solae, %16,04' ünün kavisli tırnak, %20.98`inin pododdermatitis, %8.64`ünün kavisli tırnak, %23.4'ünün Yumuşak Ökçe eziği, %19.75`ini interdigital pododermatitis oluşturmuş olduğu görülmüştür. Denizli bölgesinde süt sığırları üzerinde yapılan bu çalışmada hastalık saptanan 71 sığırın % 9.85'inde ulcus solae, %16.9'unda kavisli tırnak, %19.71'inde pododermatitis prulenta, % 8.45'inde limax, % 21.12'sinde yumuşak ökçe eziği, %23.94'ünde ise interdigital pododermatitis gözlenmiştir. Sonuç olarak bölgede ayak hastalıklarının büyük ekonomik kayıplara neden olduğu ve insidansının % 6.51 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Daştan İ, the incidence of foot diseases, its reasons and treatment in cattle living in Denizli region. YYU Health Sciences Institute, Department of Surgery Master Thesis, VAN, 2009. In this study which was aimed to state the incidence of foot diseases, its reasons and treatment in cattle living in Denizli region, 1090 cattle were examined and several foot diseases were observed in 71 cattle. As a result of examination, the foot diseases were seen as 11,1 % ulcus solae, 16,04 % kavisli tırnak, 20,98 % pododermatitis, 8,64 % kavisli tırnak, 23,4 % yumuşak ökçe eziği, 19,75% interdigital pododermatitis. 9.85 % ulcus solea, 16,9 % kavisli tırnak, 19,71 % pododermatitis prulenta, 8,45 % limax, 21,12 % yumuşak ökçe eziği and 23,94 interdigital pododermatitis were observed in 71 cattle with diseases. In conclusion, the incidence of foot diseases in cattle living in the region was found 6,51 % and it causes big economic looses.