Değişik elyaf oryantasyon açılarındaki aramid elyafa tib2 takviye edilmesi, mekanik ve balistik özelliklerinin incelenmesi
Aramid fiber tib2 reinforcement at different fiber orientation angles, mechanical and ballistics investigation
- Tez No: 532179
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada polimer matris malzeme olan epoksi reçine, takviye elemanı olarak ise aramid elyaf kullanılarak deneysel bir çalışma yapılmıştır. Dolgu malzemesi olarak epoksi reçineye sırasıyla kütlece %0, %1, %2 ve %4 oranında TiB2 ilave edilmiştir. Aramid elyaf dizilim oryantasyonu 90° (yönsüz) ve 45° (yönlü) olacak şekilde iki farklı parametrede kullanılmıştır. Vakum torbalama üretim yöntemi ile epoksi ve TiB2 karışımı aramid elyafa emdirilerek kompozit levhalar üretilmiştir. İlk olarak 90° açı ile yerleştirilmiş aramid elyaf plakalar daha sonra ise 45° açı ile yerleştirilmiş aramid elyaf plakalar üretilmiştir. Toplamda 8 farklı numune hazırlanmıştır. Üretilen kompozit levhaların mekanik özellikleri incelenmek için çekme, eğme, darbe, mikro yapı, yoğunluk ve sertlik testlerine bakılmıştır. Ayrıca levhalara atışlar yapılmış olup sonuçları değerlendirilmiştir. Aramid elyaf dizilim oryantasyonu 90° olan numunelerin 45° olan numunelere oranla hem mekanik hem de balistik test sonuçlarının daha iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental study was carried out using aramid fibers as reinforcements in epoxy resin, polymer matrix material. As filling material, the epoxy resin was added by 0%, 1%, 2% and 4% TiB2, respectively. Aramid fiber knee orientation is used in two different parameters: 90° and 45°. With vacuum bag production method epoxy and TiB2 mixture aramid fiber is absorbed and composite sheets are produced. Aramid fiber plates were first placed at 90° angle and aramid fiber plates placed at 45° angle were produced. 8 different samples were prepared in total. The mechanical properties of the composite sheets were examined and tensile, bending, impact, microstructure, density and hardness tests were examined. The results were evaluated. Aramid fiber knee orientation was found to be better than the 45° samples of the samples with 90° aramid fiber knee orientation and the results of both mechanical and ballistic tests were found to be better.