Fibromiyalji sendromu ve miyofasiyal ağrı sendromu birlikteliğinde, miyofasiyal tetik nokta enjeksiyonunun fibromiyalji sendromunun hastalık aktivitesine etkisi
In the patients with concomitant fibromyalgia syndrome (FS) and chronic cervical myofacial pain syndrome ( MPS), to investigate the effect of myofacial trigger point injection on the disease activity of fs in patients with myofacial trigger point
- Tez No: 532207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DUYUR ÇAKIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu (FS) ve kronik servikal miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) birlikteliğinde, miyofasiyal tetik noktası olan hastalarda, miyofasiyal tetik nokta enjeksiyonunun FS'nun hastalık aktivitesine etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: 18-60 yaş arası en az 3 aydır FS olan, servikal bölgede trapezius, levator skapula, splenius capitis, multifidus ve sternokleidomastoideus kaslarında MAS olan gönüllü 30 hasta ve FS olup MAS'u olmayan 15 hasta çalışmaya dahil edildi. Yeni tanı almış FS'lu hastalar servikal MAS açısından değerlendirilip FS için tedavi verilmeden ve servikal MAS'nun tetik nokta enjeksiyonu tedavisi sonrası FS hastalık aktivitesi değerlendirildi. Sadece FS olan gruba da servikal bölge hassas nokta enjeksiyonu yapıldı. Hastalar enjeksiyon öncesi ve enjeksiyondan 1 ay sonra değerlendirildi. Görsel analog skala (GAS) ile ağrı şiddeti, basınç algometre ile basınç ağrı eşiği ölçümü, total miyaljik skor (TMS) değerlendirmesi, fibromiyalji etki anketi (FEA), Pittsburgh uyku kalite indeksi (PUKİ), Beck depresyon ölçeği (BDÖ), Beck anksiyete ölçeği (BAE), yorgunluk şiddet ölçeği (YŞÖ) anketleri tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim : In the patients with concomitant fibromyalgia syndrome (FS) and chronic cervical myofacial pain syndrome ( MPS), to investigate the effect of myofacial trigger point injection on the disease activity of FS in patients with myofacial trigger point Material and Method : 30 consenting patients between the ages of 18-60 who has had FS for at least for 3 months and also MPS in trapezius, levator skapula, splenius capitis, multifidus and sternocleidomastoideus muscles in cervical region and 15 patients with FS but without MPS were included in the present study. Patients newly diagnosed with FS, were evaluted for the presence of MPS and FS, disease activity was evaluated before administering treatment and after administration of trigger point injection tretament for cervical MPS. In the group with only FS, cervical region tender point injection was carried out. Patients were evaluated before injection and one month after injection. Severity of pain was evaluated with VAS(visual analog scale), pressure pain threshold was measured with algometer, total myalgic score(TMS) , fibromiyalgia impact questionnaire (FEQ), Pittsburgh sleep quality index (PSQI) , Beck depression inventory (BDI), Beck anxiety inventory (BAI), fatique severity scale(FSS) results were evaluated prior to and after treatment. Results : When patients were evaluted at 1st month after myofacial trigger point and cervical tender point injections statistically significant improvement was found in VAS values, TMS values, PSQI scores , FIQ skorları, FSS scores, BAI and BAI scores and the number of trigger points in both FS and FS+MAS groups.