Tırnak batmasının palyatif tedavisinde tırnak kıvrımına uygulanan kriyoterapinin klinik düzelmeye ve dermatolojik yaşam kalite indeksine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cryotherapy performed on the nail fold on clinical improvement and dermatological quality of life index in the palliative treatment of ingrown toenail
- Tez No: 532206
- Danışmanlar: DOÇ. HATİCE MERAL EKŞİOPLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
AMAÇ: Tırnak lateralinin yumuşak dokuya gömülerek ağrı, enflamasyon ve granülasyon dokusu oluşturmasına“tırnak batması”denir. Tırnak batmasına yönelik özellikle konservatif tedavilerin etkinlikleri, nüks oranları ve birbirlerine olan üstünlükleri halen tartışma konusudur. Hızlı, ucuz ve basit bir yöntem olan kriyoterapi de konservatif tedavide kullanılabilir. Bu çalışmada, erişkinlerde tırnak batmasında tırnak kıvrımına yapılan kriyoterapinin klinik etkinliğini araştırmak amaçlandı. YÖNTEM: Polikliniğimize ayak başparmağında tırnak batması şikayeti ile başvuran, 17 yaş ve üzeri hastalardan tırnak kıvrımına 3 hafta arayla kriyoterapi yapılan 59 hastanın, her kriyoterapi öncesi ve 6. ay takiplerinde kaydedilen“vizüel analog skor (VAS)”,“dermatolojik yaşam kalite indeksi (DYKİ)”, diğer tıbbi kayıtlar ve çekilen fotoğrafları retrospektif incelendi. Kriyoterapi etkinliği VAS, DYKİ ve granülasyon dokusundaki gerilemeyle yorumlandı. Etkinlik ve nüks durumunun tırnak batması risk faktörleriyle ilişkisi değerlendirildi. SONUÇLAR: Tek parmakta tırnak batması olan 47 hasta tedavi seanslarında kriyoterapinin etkinliği açısından klinisyence değerlendirildi. Hastaların 9 (%19,2)'unda klinik olarak etkinlik görülmediği belirlendi. 1-5 seans kriyoterapi sonrasında etkinlik görülen hastalar 6 ay süreyle takip edildi. Hastaların 13 (%27,6)'ünde 6 ay içinde nüks saptanırken, 25 (% 53,2)'inin 6. ay kontrollerinde remisyonda olduğu kaydedildi. Çift tırnak batmasında ise %88,9 nüks saptandı. Evre III tırnak batması olan ve takibe alınan 25 hastanın 13 (%52,0)'ünde granülasyon dokusu tamamen geriledi. Bu hastaların 22 (%88,0)'sinde klinisyence etkinlik gözlendiği göz önüne alındığında, granülasyon dokusunda tam yanıt alınmayan 11 hastanın 9'unun tedavinin etkin olduğu gruba dâhil edildiği belirlendi. Sadece“ayakta deformite”ile etkinlik arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanırken, hiçbir risk faktörüyle nüks arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p:0,019). TARTIŞMA: Tırnak batmasında tırnak kıvrımına uygulanan kriyoterapi hastaların yaklaşık %80'inde etkili bulundu. Ancak granülasyon dokusu olan hastalarda ağrı tamamen geçse de granülasyon dokusunda tamamen gerilemenin daha fazla seans gerektirdiği ve bu noktada hasta uyumunun azaldığı saptandı. Tedaviye yanıt veren hastaların yaklaşık üçte ikisinde 6 ay içinde tırnak batmasına bağlı ağrının tekrarlamadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE Pain, inflammation and granulation tissue formation arising from the burial of the nail lateral to the soft tissue is named ingrown toenail. The efficacy, relapse rates and superiority of the conservative treatments relative to each other for onychocryptosis are still controversial. Cryotherapy, a fast, inexpensive and simple method, can also be used in conservative treatment. The aim of this study was to investigate the clinical efficacy of cryotherapy in onychocryptosis in adults. MATERİALS AND METHODS“Visual analogue score (VAS)”,“dermatological life quality index (DLQI)”, other medical records and photographs recorded before each cryotherapy and 6 months follow-up of 59 patients above age of 17 and over, who underwent cryotherapy with a 3-week interval, who presented with the complaint of ingrown toenail, were retrospectively investigated. The effectiveness of cryotherapy was interpreted by the improvement in VAS, DLQI and granulation tissue. The relationship between risk factors and recurrence was evaluated. RESULTS Forty-seven patients with single ingrown toenail were evaluated by the clinician for the efficacy of cryotherapy in sessions. It was determined that 9 (19.2%) patients had no clinical activity. Patients who had activity after 1 to 5 sessions of cryotherapy were followed up for 6 months. Thirteen (%27,6) patients had recurrence within 6 months, and 25 (53.2%) had remission at 6 months follow-up. Recurrence was 88.9% in patients with binary onychocryptosis. Granulation tissue was completely regressed in 13 (52.0%) of 25 follow-up patients with stage III ingrown toenail. Given efficacy was observed in 22 (88.0%) of these patients by the clinician, it was determined that 9 out of 11 patients who did not reach complete regression in the granulation tissue were included in the treatment-effective group. There was a significant relationship between standing deformity and efficacy, but no statistically significant relationship was found between any risk factor and recurrence (p:0,019). CONCLUSİON Cryotherapy performed in the nail fold was effective in about 80% of the patients. Although the pain completely disappeared in patients with granulation tissue, complete regression in granulation tissue required more sessions and at this point, patient compliance decreased. In about two-thirds of the patients who responded to the treatment, it was determined that the pain due to ingrown toenail did not recur within 6 months.